Papież zachęca do pomocy Afryce

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 21.10.2009 19:34

Wśród ok. 20 tys. uczestników audiencji 21 października było ponad 800 Polaków.

„Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Drodzy Bracia i Siostry, dobiega końca Synod dla Afryki. Jak wiecie, Kościół na tym kontynencie, choć przeżywa różnorakie trudności, nieustannie się rozwija. Nie tylko krzewi i pogłębia wiarę w Chrystusa, ale także niesie pomoc narodom, które wciąż cierpią z powodu ubóstwa, konfliktów, czy braku dostępu do wiedzy i opieki zdrowotnej. Niech nie zabraknie mu naszego wsparcia duchowego i materialnego! Niech Bóg wam błogosławi!”.

Ojcowie synodalni kontynuowali dyskusję w małych grupach nad poprawkami do listy 54 propozycji. Zostały one złożone do sekretariatu generalnego Synodu. Popołudniu zespół, w którego skład wchodzi relator generalny obecnego zgromadzenia synodalnego, kard. Peter Turkson, sekretarze specjalni i relatorzy poszczególnych grup, rozpoczyna pracę nad wprowadzeniem poprawek do tekstu propozycji. Jego ostateczna wersja zostanie przedstawiona w auli synodalnej 23 października. Uczestniczący w obradach abp Henryk Hoser podkreśla, że w przygotowywanych dla Papieża propozycjach ważna jest dogłębna analiza sytuacji Afryki. Tak jak poprzedni Synod był znakiem nadziei i zmartwychwstania, obecny jest wołaniem o odnowę Czarnego Lądu.

„Ma to być Synod nowego zesłania Ducha Świętego, a więc następne wydarzenie zbawcze po zmartwychwstaniu – powiedział abp Hoser. – Jest to dobra intuicja, dlatego, że potrzeba nowego ducha. Ja bym się odwołał do wezwania profetycznego Jana Pawła II w Polsce, żeby ten Duch zstąpił i odnowił oblicze ziemi polskiej, na której się znajdował. To samo dotyczy Afryki. Duch powinien zstąpić i odnowić oblicze dzisiejszej Afryki, która jest kontynentem na pewno cierpiącym, ale jest kontynentem ogromnej witalności, powiedziałbym nawet radości życia”.

Tymczasem 20 października Papież poświęcił zestawy pierwszej pomocy do przekazania ojcom synodalnym i innym uczestnikom obecnego Synodu. Są one darem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia we współpracy z tajwańską ambasadą przy Stolicy Apostolskiej. Prezentując dar, przewodniczący wspomnianej dykasterii określił go jako znak solidarności i komunii z ludami Czarnego Lądu. Abp Zygmunt Zimowski poprosił też Ojca Świętego o błogosławieństwo dla wszystkich chorych i cierpiących tego kontynentu.