Nowy nuncjusz już w Polsce

Tomasz Gołąb

publikacja 31.10.2016 12:05

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio wylądował przed południem na Okęciu. Powitali go przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski i przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Nowy nuncjusz już w Polsce Jakub Szymczuk /Foto Gość

Na lotnisku Chopina nowego nuncjusza przywitali: abp Stanisław Gądecki – przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski – zastępca przewodniczącego KEP, bp Artur Miziński – sekretarz generalny KEP oraz biskupi diecezjalni z Warszawy: kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, abp Henryk Hoser – biskup warszawsko-praski i bp Józef Guzek – biskup polowy. Obecni byli także przewodniczący męskiej i żeńskiej konsulty zakonów.

- Z odwagą i miłością pragnę rozpocząć posługę w Polsce - powiedział nowy nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, witając się po polsku: "Dzień dobry. Szczęść Boże”.

- Jak wiecie, przybywam ze wschodu, z ziemi Matki Teresy z Kalkuty, która we wrześniu była kanonizowana. Przybywam do ziemi świętego papieża Jana Pawła II. Pamiętacie ten związek duchowy między tymi dwoma świętymi – Janem Pawłem II i Matką Teresą z Kalkuty – powiedział. Proszę bardzo, byście wspierali mnie w posłudze w Polsce przez błogosławieństwo i modlitwę – dodał nuncjusz. Podkreślił, że z odwagą i miłością pragnie rozpocząć posługę w Polsce.

Jeszcze dziś nowy nuncjusz odwiedzi siedzibę Konferencji Episkopatu Polski przy Skwerze Kard. Wyszyńskiego. Tam przekaże abp. Stanisławowi Gądeckiemu, przewodniczącemu KEP "list powierzający" ze strony Stolicy Apostolskiej. W czwartek abp Pennacchio złoży listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Od tego momentu rozpocznie się oficjalnie jego posługa w Rzeczypospolitej Polskiej.

Włoski arcybiskup Salvatore Pennacchio, który 6 sierpnia został mianowany przez papieża Franciszka nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce, zastąpi na tym stanowisku abpa Celestino Migliore, który będzie przedstawicielem papieża Franciszka w Federacji Rosyjskiej. Nowy nuncjusz apostolski w Polsce jest znany ze swego szczególnego związku ze św. Janem Pawłem II, z troski o ubogich oraz zaangażowania misyjnego i duszpasterskiego. 

Abp Salvatore Pennacchio urodził się 7 września 1952 r. w Marano w okolicach Neapolu we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 września 1976 r. w diecezji Aversa. był nuncjuszem w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz delegatem apostolskim w Birmie, Laosie, Malezji i Brunei. Od 2010 r. był nuncjuszem apostolskim w Indiach i Nepalu.

 

BP KEP 31 X - powitanie Nuncjusza Apostolskiego w Polsce