Jaką głupotą było...

Jan Hlebowicz

dodane 31.10.2016 19:05

...wzajemne oskarżanie się. Jak wielką głupotą było to, że przez tak wiele lat nie potrafiliśmy spotkać się na wspólnej drodze do Chrystusa - mówił bp Marcin Hintz podczas obchodów 500-lecia Reformacji na Pomorzu.

Jaką głupotą było... Jan Hlebowicz /Foto Gość W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich

Uroczyste nabożeństwo ekumeniczne w Ewangelickim Kościele Zbawiciela w Sopocie 31 października zainaugurowało obchody 500-lecia Reformacji na Pomorzu. Kościół katolicki reprezentował m.in. biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka.

Kazanie wygłosił bp Hintz, biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce. Duchowny nawiązał do dzisiejszych, ogólnoświatowych obchodów 500-lecia Reformacji w szwedzkim Lund, w których uczestniczy papież Franciszek.

- Śmiało mogę powiedzieć, że to historyczny dzień. To, co miało miejsce w Lund, dla wielu wydaje się być kamieniem milowym w drodze ekumenizmu. Dotąd wydawało się niemożliwe, by móc obchodzić wspólnie święto Reformacji. To wielkie wołanie o jedność w Kościele - podkreślił.

- Dzisiaj nie tylko w Lund, ale także na Pomorzu modlimy się razem, dziękujemy za to, co było w przeszłości, a przede wszystkim chcemy patrzeć z nadzieją w przyszłość. Prawdziwa wiara może być czynna jedynie poprzez miłość. Możemy spotykać się w Chrystusie, który jest spójnią i doskonałością w miłości - dodał.

Bp Hintz odwołał się także do historii. - Wiele ruchów odnowy funkcjonowało w średniowiecznym Kościele. Byli franciszkanie i dominikanie, którzy głosili potrzebę życia bliżej Chrystusa. Był Marcin Luter, który rozpoczął drogę prowadzącą do powstania Kościoła ewangelickiego. Byli też inni - Kalwin, Melanchton, Zwingli, którzy szukali w Biblii drogi do łaskawego Boga - mówił.

- Dzięki tamtej duchowej walce, dzięki reformacyjnemu odkryciu my, ludzie różnych wyznań, odczytujemy Boga poprzez Jego słowo, Pismo Święte, które obecne jest w życiu wszystkich wiernych. Bo każdy z nas, obcując z Biblią, obcuje z Jezusem Chrystusem i Duchem Świętym - dodał.

- W dzisiejszym świecie, w którym tak wiele osób żyje zupełnie bez Boga, wydaje się, że droga obok jest fałszywym tropem. Powinniśmy szukać tego, co nas łączy - podsumował bp Hintz.

Po nabożeństwie odbyły się występ chóru Gloria Dei oraz prezentacja wystawy poświęconej Reformacji.