Polacy na zakupach

PAP |

publikacja 23.10.2009 12:51

Polacy kupują więcej żywności, leków i kosmetyków, a nawet książek. Nie oszczędzają na wyrobach tytoniowych. Ograniczają zaś wydatki na sprzęt RTV i AGD, meble i paliwo - wynika z piątkowych danych GUS.

Polacy na zakupach Henryk Przondziono/Agencja GN Polacy kupują więcej żywności, leków i kosmetyków - wynika z najnowszych statystyk GUS

Jak podał prezes Urzędu Józef Oleński, sprzedaż detaliczna we wrześniu 2009 roku wzrosła o 2,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku, po wzroście o 5,2 proc. w sierpniu br., a miesiąc do miesiąca spadła o 0,7 proc. Realnie jednak wzrosła we wrześniu 2009 r. o 0,7 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 3,1 proc. w ujęciu rocznym w sierpniu.

Według danych GUS sprzedaż detaliczna samochodów i motocykli spadła we wrześniu o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 r. Sprzedaż paliw (zarówno ciekłych, jak i gazowych) spadła o 6,2 proc.. Wzrosła za to sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych - o 7,9 proc., a pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach wzrosła o 17,5 proc.

Polacy kupują również więcej leków i kosmetyków - ich sprzedaż we wrześniu w ujęciu rocznym wzrosła o 19 proc.; o 4,1 proc. wzrosła sprzedaż odzieży i obuwia, a o 1,2 proc. prasy i książek. Kupujemy za to mniej mebli, sprzętu RTV i AGD. W tym segmencie spadek wyniósł 7,4 proc.

GUS podał, że w trzecim kwartale br. odnotowano poprawę nastrojów konsumenckich Polaków, która świadczy pośrednio o poprawie niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej gospodarstw domowych, którą obserwowano od czwartego kwartału 2008 r.

Koniunktura konsumencka w trzecim kwartale 2009 r. poprawiła się; wzrósł zarówno Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (o 4,0 pkt proc. w porównaniu z II kw.) oraz Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (o 5,3 pkt proc. w stosunku do II kw.).

Zdaniem ekspertów GUS wyniki wskazują na odwrócenie niekorzystnych trendów w konsumpcji gospodarstw domowych. "Osiągnięty poziom i tendencje zmian wartości wskaźników ufności konsumenckiej w ostatnich dwóch kwartałach, a zwłaszcza w III kwartale 2009 r. wskazują, że wystąpiło oczekiwane odwrócenie się niekorzystnych tendencji w dynamice konsumpcji gospodarstw domowych spowodowane znacznym spowolnieniem rozwoju gospodarczego" - napisano w raporcie GUS.