Pozytywnie o projekcie ustawy obniżającym wiek emerytalny

PAP |

publikacja 03.11.2016 18:07

Wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od pierwszego października 2017 roku - zakłada projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Projekt pozytywnie zaopiniowała w czwartek sejmowa komisja polityki społecznej o rodziny.

Pozytywnie o projekcie ustawy obniżającym wiek emerytalny Henryk Przondziono /Foto Gość Prezydencki projekt zakłada obiżenie wieku emerytalnego dla kobiet do 60 lat, dla mężczyzn do 65

Za przyjęciem projektu było 20 posłów, 4 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Komisja przyjęła w czwartek poprawki zaproponowane przez Biuro Legislacyjne Sejmu oraz podkomisję, która rekomendowała wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od 1 października 2017 roku. Podczas prac komisji przyjęto również poprawkę zgłoszoną przez przewodniczącego podkomisji Jana Mosińskiego (PiS). Dotyczyła ona referendarzy sądowych. "Groziło nam to, że referendarz po osiągnięciu 65 lat mógł zostać zwolniony z pracy. To jest niekonstytucyjne, nie dopatrzono tego. Zauważyliśmy ten mankament" - wyjaśniał.

Mosiński powiedział w czwartek dziennikarzom, że chciałby, aby Sejm zajął się projektem ustawy ws. emerytur w piątek. "Czas ucieka, mamy już listopad i niechciałbym, abyśmy musieli dokonywać zmian w terminie wejścia w życie ustawy" - podkreślił. "Jeżeli pan Marszałek Sejmu wyrazi na to zgodę, to jutro będziemy procedować projekt w ramach drugiego czytania" - dodał.

Zwrócił uwagę, że ustawa wejdzie w życie 1 października 2017 roku. "Trzeba było wprowadzić to vacatio legis dla potrzeb ZUS-u. Dopasować program komputerowy" - wyjaśniał.

Przewodnicząca komisji, posłanka PiS Beata Mazurek, podziękowała posłom za pracę w podkomisji, która zajmowała się projektem ustawy. "Nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się z tego, że kolejny krok ku temu, że zrealizujemy swoje obietnice wyborcze. Doprowadzamy do wieku emerytalnego 60, 65 lat" - powiedziała.

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.

Projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo: kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.