Inauguracja projektu "Dyskoteka GIMSERCA"

Paulina Chudnicka, Andrzej Litwińczuk/sx

publikacja 27.10.2009 16:53

GIMSERCA to projekt adresowany do lubelskich gimnazjów, mający na celu pomoc osobom potrzebującym oraz angażowanie młodych gimnazjalistów we wspólnotę ludzi serca.

Logo projektu GIMSERCA Logo projektu GIMSERCA

Na czym to polega?

GIMSERCA to wyjątkowy cykl charytatywnych dyskotek w siedmiu lubelskich gimnazjach, z których dochód zostanie przeznaczony na siedem wybranych celów i związanych z nimi podmiotów, zgodnie z kluczem „uczynków miłosiernych względem ciała”. Każda szkoła wybiera jeden z poniższych:

1.Łaknących nakarmić.
(Jedzenie – dla ubogich z Bractwa Świętego Alberta w Lublinie)
2.Pragnących napoić.
(Woda – mieszkańcy Sudanu, akcja Polskiej Akcji Humanitarnej)
3.Nagich przyodziać.
(Ubranka - dla dzieci z Domu Samotnej Matki i Kobiet Bezdomnych w Lublinie)
4.Podróżnych w dom przyjąć.
(Dach nad głową - Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn Nadzieja w Lublinie)
5.Więźniów pocieszać.
(Pomoc dla młodych „więźniów” uzależnień - Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym "AGAPE")
6.Chorych nawiedzać.
(Upominki dla dzieci - Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. "Małego Księcia" w Lublinie)
7.Umarłych pogrzebać
(Odnowa nagrobków lublinian - Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina)

Każda z dyskotek GIMSERCA jest przygotowywana dla uczniów danego gimnazjum. Są to imprezy zamknięte w klimacie szczególnej otwartości wobec tych, którzy tego potrzebują najbardziej.

Inauguracja GIMSERCA odbędzie się 28.10.2009 w Gimnazjum nr 10 im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie o godzinie 17:00. Zysk z biletów zasili Bractwo Świętego Brata Alberta w Lublinie.
Kolejnego dnia 29.10.2009 GIMSERCA zawitają w Gimnazjum nr 7 w Lublinie, a celem będzie pomoc mieszkańcom Sudanu, poprzez wsparcie misji Polskiej Akcji Humanitarnej.
Na 05.11.2009 zaplanowana jest dyskoteka w Gimnazjum nr 12 w Lublinie, która pomoże dzieciom z Domu Samotnej Matki i Kobiet Bezdomnych w Lublinie. Kolejne cztery szkoły dołączą lada dzień.

Kto to wymyślił?

Pomysł tej akcji powstał w istniejącym od kilkunastu lat Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży GAUDIUM przy Parafii Św. Józefa w Lublinie, który obok wybranych gimnazjów jest współorganizatorem akcji.
Pomysłodawcą Projektu Dyskoteka GIMSERCA jest Andrzej Litwińczuk - Instruktor Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy KSM GAUDIUM oraz Paulina Chudnicka – sekretarz Oddziału, którzy są jednocześnie głównymi koordynatorami akcji. Opiekę Duchową sprawuje ksiądz Marcin Pyda, zaś organizacyjną Prezes Oddziału GAUDIUM Aneta Adaszewska. Wiele serca i pracy włożyli we wszystkie działania najmłodsi członkowie GAUDIUM, na co dzień uczniowie 3 klasy Gimnazjum nr 10 w Lublinie.
Szczególną rolę odgrywają także Samorządy Szkolne oraz ich opiekunowie.

Po co ta akcja?

Projekt GIMSERCA ma pokazać prawdziwe oblicze większości młodych gimnazjalistów oraz to jak wielkie mają serca i jak wielka siła w nich drzemie. Uczniowie dzięki tej akcji, poprzez wspólną pracę związaną z realizacją projektu we własnej szkole, uczą się odpowiedzialności oraz otwarcia na potrzeby innych.

Projekt GIMSERCA został przygotowany i jest realizowany z myślą o potrzebujących. Stanowi pomost łączący ich z chętnymi do pomocy młodymi ludźmi.
Wiek gimnazjalny to trudny przedsionek do dorosłości, który powinien prowadzić do duchowej i społecznej dojrzałości. Ważne jest aby ten czas był jak najbogatszy w doświadczenia serca i drugiego człowieka, w uniwersalne chrześcijańskie wartości oraz by zawierał w sobie alternatywę dobrego życia, która poprowadzi na drogę do CYWILIZACJI MIŁOŚCI. Z takim zapleczem serca każdy młody człowiek, możne śmiało wyjść życiu naprzeciw i nigdy się niczego nie wstydzić, żyć pięknie nie tylko dla siebie.


MOTTO DYSKOTEK GIMSERCA

Nigdy też nie zapominajmy, że.. „…dobrze widzi się tylko sercem.
Najważniejsze jest niewidzialne dla oczu.”

Antoine de Saint-Exupery – Mały Książę


Wywiad z pomysłodawcą i koordynatorem Projektu GIMSERCA – Andrzejem Litwińczukiem.

Co jest najważniejsze w tej akcji?

„To, że młodzi potrafią odnaleźć drugiego człowieka i zadać sobie trud pytania: czy mogę zrobić coś więcej i wznieść się ponad obojętność świata.
Nasi gimnazjaliści obecnie szybko uczą się życia, dając innym też coś od siebie, a konkretnie swoją wrażliwość i swoje zaangażowanie. Otwierają przed sobą przyszłość pełną tego co stanowi piękno naszego świata..
Natomiast prawdziwi BOHATEROWIE i tak są tam gdzie kończy się nasza wyciągnięta dłoń. To samotne matki które próbują zapewnić byt swoim maleństwom, umierające dzieci w objęciach nieuleczalnych chorób, które często muszą dodawać otuchy swoim rodzinom, uzależnieni, który przeszli przemianę i walczą z nałogami, ludzie którzy nigdy nie mieli równych szans. To ONI są najważniejsi w tej akcji.”

Czy uważacie że wasze działanie cokolwiek zmieni?

„Oczywiście, że tak. Wchodząc z tym działaniem w świat niepoliczalnych spraw, nieopisywalnych emocji oraz najgłębszych uczuć, rezygnujemy ze współczesnych opisów i ocen świata liczb, cen, odczłowieczonego wyścigu i szaleństwa, my nie chcemy osiągnąć konkretnego wyniku.
Ważna jest wspólnota w działaniu i solidarność wobec innych.
Szczerość, ludzka obecność oraz serce, jest zawsze dla drugiego człowieka jak balsam, o którym prawie nikt dziś nie pamięta.
Czasem dziwię się jak można pytać czy malutki uśmiech dziecka cokolwiek na świecie zmienia.. cóż, jeśli ktoś tego nie doświadczył..
może powinien przyjść do nas.. i się przekonać.. jak to jest kiedy budzi się serce..”

Dlaczego dyskoteka i zabawa na pograniczu ludzkiego cierpienia?

„To jest trochę jak lekcja dojrzewania do bycia człowiekiem kompletnym. Jest czas zabawy i smutku, czas pracy i odpoczynku. Każdy aspekt jest ważny. Człowiek jest istotą o nieskończonym wewnętrznym bogactwie, więc warto zadbać aby nikt i nic tego nie zniszczyło. Zabawa nie jest celem samym w sobie, ma dodawać sił do życia. Jednak na granicy zabawy zawsze powinno być to pełne energii spojrzenie na świat dookoła. Tylko wtedy można pokonać to wszystko co zatrzymuje nasz duchowy rozwój i przełamać bariery znudzonej i bezsilnej znieczulicy. To właśnie między innymi ta siła pozwoli podać potrzebującemu pomocną dłoń. To właśnie ta siła powołała do życia GIMSERCA.”