Chrześcijaństwo dyskryminowane najbardziej

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 27.10.2009 18:32

Prawo do wolności religijnej, choć stale głoszone w dokumentach międzynarodowych i w konstytucjach większości państw, nadal jest bardzo często łamane. Zwrócił na to uwagę stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ.

Główna kwatera ONZ Djmutex / CC-SA 3.0 Główna kwatera ONZ
Nowy Jork

 21 października abp Celestino Migliore zabrał głos w Nowym Jorku na posiedzeniu trzeciego komitetu Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych o promowaniu praw i podstawowych swobód człowieka.

„Niestety żadna religia nie jest dziś wolna od dyskryminacji, której przypadki odnotowuje się coraz częściej – stwierdził papieski dyplomata. – Dobrze udokumentowany jest fakt, że chrześcijanie różnych wyznań to grupa religijna najbardziej dyskryminowana. Ponad 200 mln z nich znajduje się w trudnych sytuacjach ze względu na powodujące ich dyskryminację struktury prawne i kulturowe”. Abp Migliore przypomniał liczne w ostatnich miesiącach ataki na wspólnoty chrześcijańskiej w krajach Azji i Bliskiego Wschodu. Wielu chrześcijan zabito lub zraniono, spalono ich kościoły i domy. Okazją dla ekstremistów do prześladowania wyznawców innych religii łatwo stają się wprowadzone w niektórych państwach ustawy o bluźnierstwie. Władze winny zadbać o ich zniesienie, gdyż często prowadzą do nadużyć. Przewodniczący delegacji Stolicy Apostolskiej wyraził jej uznanie dla złożonej przez rząd Pakistanu obietnicy rewizji i wniesienia poprawek do tamtejszego prawa o bluźnierstwie. Wezwał też do szerzenia autentycznej wolności słowa oraz edukacji w duchu tolerancji i szacunku dla wszystkich ludzi. Wymaga to współpracy międzyreligijnej prowadzącej do przemiany umysłów i serc – wskazał abp Migliore na forum ONZ.