Komisja ws. Amber Gold: Policjantka ujawnia skandaliczne zachowanie prokuratury

PAP |

publikacja 17.11.2016 11:59

Kontakt z prok. Barbarą Kijanko był utrudniony; były też problemy z zabezpieczaniem dokumentów - mówiła przed komisją śledczą Katarzyna Tomaszewska-Szyrajew, policjantka prowadząca dochodzenie ws. Amber Gold. Przyznała, że miała wrażenie, iż sprawa jest lekceważona przez prokuraturę.

Komisja ws. Amber Gold: Policjantka ujawnia skandaliczne zachowanie prokuratury Rafał Guz /PAP Przewodnicząca komisji, posłanka PiS Małgorzata Wassermann (2P) oraz członkowie komisji, poseł PiS Jarosław Krajewski (4P), posłanka PiS Joanna Kopcińska (P), poseł PiS Marek Suski (3P), poseł PO Krzysztof Brejza (5P), poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński (6P) oraz świadek Katarzyna Tomaszewska-Szyrajew (siedząca tyłem) podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold.

Kijanko, była prokurator referent prowadzącą sprawę Amber Gold w pierwszej fazie postępowania w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, po zawiadomieniu złożonym przez Komisję Nadzoru Finansowego w grudniu 2009 r. KNF podejrzewała, że Amber Gold prowadzi działalność bankową, ale nie ma wymaganych zezwoleń.

Po miesiącu prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, nie dopatrując się w działalności firmy znamion przestępstwa. Decyzję taką podjęła prok. Kijanko. KNF złożyła wówczas zażalenie do sądu. Po uwzględnieniu w kwietniu 2010 r. zażalenia przez sąd sprawa została ponownie zarejestrowana w prokuraturze, a akta przekazano do gdańskiej Komendy Miejskiej Policji z poleceniem wszczęcia dochodzenia.

Zostało ono podjęte przez policję w maju 2010 r., a do prowadzenia dochodzenia została wyznaczona Tomaszewska-Szyrajew. Podczas czwartkowego przesłuchania przed komisją śledczą poseł PiS Jarosław Krajewski pytał policjantkę m.in. o to, czy podczas prowadzenia dochodzenia dotyczącego Amber Gold "miała kiedykolwiek wrażenie, że sprawa ta jest lekceważona przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz".

Tomaszewska-Szyrajew odpowiedział, że tak. "Było tak, że próbowałam kontaktować się z prokuratorem telefonicznie, ale ten prokurator nie odbierał telefonów" - powiedziała. "Były sytuacje tak absurdalne, że prosiłam prokuratora, który siedział w pokoju obok, by poprosił panią prokurator o odebranie telefonu" - dodała.

Wskazała, że właśnie z tego powodu w aktach sprawy znajdują się notatki urzędowe przesyłane faksem do prokurator Kijanko, czego - jak zaznaczyła - "raczej się nie praktykuje". "Kontakt był po prostu utrudniony" - podkreśliła policjantka.

Dodała, że były też problemy z możliwością wykonania oględzin złota, które miało znajdować się w skarbcu BGŻ. "Były problemy z zabezpieczeniem dokumentacji" - mówiła. Wskazała, że problemy były też w odniesieniu do biegłego powołanego do sprawy Amber Gold, który "przeciągał w czasie" przygotowywanie dokumentacji niezbędnej do wydania opinii w sprawie.

Policjantka zaznaczyła przy tym, że zgłaszała się do prok. Kijanko, aby "sama postarała się wpłynąć na szybkość działań podejmowanych przez biegłego".

"Przyznam, że słuchając świadków, którzy byli przesłuchani w tej sprawie przede mną, mam wrażenie, że nie widziałam połowy dokumentów w tej sprawie" - powiedziała policjantka.

Odpowiedziała w ten sposób na pytanie Krzysztofa Brejzy (PO), który okazał jej dwa pisma Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące tej sprawy, m.in. z 9 lipca 2010 r. "Czy pani przypomina sobie treść tych pism, czy była pani z nimi zapoznawana?" - pytał Brejza.

"Jeżeli ja teraz na to patrzę, nie kojarzę tego" - odpowiedziała Tomaszewska-Szyrajew.