Kościół na "kontynencie cyfrowym"

KAI |

publikacja 29.10.2009 15:18

Kościół sprawuje to, co moglibyśmy nazwać „diakonią kultury” na dzisiejszym „kontynencie cyfrowym”, przemierzając jego drogi, by głosić Ewangelię – jedyne Słowo, które może zbawić człowieka. Przypomniał o tym 29 października Benedykt XVI podczas audiencji dla uczestników kończącego swe prace plenarnego zgromadzenia Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu

Kościół na "kontynencie cyfrowym" Marek Piekara/Agencja GN Benedykt XVI

Ojciec Święty przyznał, że „nawet niezbyt uważny obserwator może łatwo stwierdzić, że w naszych czasach, właśnie dzięki nowoczesnej technologii, dokonuje się prawdziwa rewolucja w dziedzinie społecznego przekazu, z czego Kościół coraz bardziej zdaje sobie sprawę”. Uświadamia to sobie, dochodząc do wniosku, że „współczesna kultura, bardziej aniżeli z treści, wypływa z samego faktu istnienia nowych sposobów porozumiewania się, wykorzystujących nowy język, posługujących się nową technologią i stwarzających nowe postawy psychologiczne” – dodał papież.

Zauważył, że „wszystko to stanowi wyzwanie dla Kościoła, powołanego do głoszenia Ewangelii ludziom trzeciego tysiąclecia, zachowując jej niezbędną treść, czyniąc ją jednak zrozumiałą także dzięki narzędziom i metodom zgodnym z mentalnością i kulturą dnia dzisiejszego”. Zdaniem papieża, „multimedialny i interaktywny charakter poszczególnych nowych mediów osłabił w pewnym sensie specyfikę każdego z nich, stwarzając stopniowo swego rodzaju globalny system komunikacji, dlatego też, mimo że każdy ze środków zachowuje swój szczególny charakter, obecna ewolucja świata komunikacji zobowiązuje coraz bardziej do tego, aby mówić o jednej formie komunikacyjnej, która jest syntezą różnych głosów bądź polega na wzajemnej zależności”.

Kończąc ten wątek, Ojciec Święty wezwał tych, którzy w Kościele działają na polu przekazu i są odpowiedzialni za duszpasterstwo, „aby potrafili podjąć wyzwania, jakie stawiają ewangelizacji te nowe technologie”.

Benedykt XVI przypomniał również o 50. rocznicy założenia przez błogosławionego Jana XXIII Filmoteki Watykańskiej, posiadającej materiały sięgające roku 1896, ilustrujące dzieje Kościoła.