Unia Afrykańska nakłada sankcje na Gwineę

PAP |

publikacja 30.10.2009 08:55

Unia Afrykańska (UA) oświadczyła w czwartek, iż bezzwłocznie nakłada sankcje na przywódców rządzącej w Gwinei junty wojskowej, która przejęła władzę w drodze zamachu stanu w grudniu 2008 roku.

Unia Afrykańska nakłada sankcje na Gwineę joelguinea/Ppntori/wikimedai commons (CC 3.0) Konakry, stolica Gwinei

"Sankcje wymierzone są w urzędników i personel wojskowy, które w Gwinei dokonują działań sprzecznych z konstytucją. Nie są skierowane do obywateli Gwinei" - powiedział na spotkaniu w Abudży (Nigeria) komisarz UA ds. pokoju i bezpieczeństwa Lamamra Ramtane.

Ramtane podkreślił, że represje przewidują m.in. zamrożenie kont bankowych i wstrzymanie procedury wydawania wiz dla przedstawicieli władz w Konakry.

Junta pod dowództwem kapitana Musy Dadisa Camary doszła do władzy po śmierci wieloletniego gwinejskiego przywódcy Lansany Conte. Wojskowi krwawo stłumili protesty przeciwników przewrotu; lokalni obrońcy praw człowieka szacują liczbę ofiar na 157 osób.

Gwinea jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. Tamtejsza gospodarka opiera się głównie o prymitywne rolnictwo i górnictwo. Kraj zajmuje drugą w świecie pozycję pod względem wydobycia boksytów.