Rocznica konsekracji największej katedry w Polsce

KAI |

publikacja 31.10.2009 11:42

"Ta rocznica przypomina smutne wydarzenia związane z poświęceniem naszej katedry. Nasi biskupi byli wtedy internowani" - powiedział biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Gerard Bernacki 30 października w czasie Mszy św. z okazji 54. rocznicy poświęcenia archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Równocześnie podkreślił potrzebę wdzięczności za tę szczególną świątynię.

Rocznica konsekracji największej katedry w Polsce Marek Piekara/Agencja GN Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach

W kazaniu cytował wspomnienia ówczesnego biskupa katowickiego Stanisława Adamskiego,którego za obronę katechezy w szkole komunistycznie władze Polski wygnały z diecezji oraz jego ówczesnego sekretarza Stanisława Szymeckiego (obecnie emerytowanego arcybiskupa białostockiego). Był to dla nich wyjątkowo trudny dzień, gdyż pod nieobecność biskupa diecezji dokonywana była konsekracja katedry.

Budowa katedry pw. Chrystusa Króla w Katowicach rozpoczęła się w roku 1927. Trwała - z przerwą w czasie II wojny światowej - do roku 1955. W latach pięćdziesiątych, kiedy z diecezji wysiedlono biskupów, kierownictwo budowy przejął narzucony przez władze komunistyczne wikariusz kapitulny. Ulegając naciskom władz, doprowadził do zmiany planów architektonicznych, skutkiem czego m.in. obecna kopuła archikatedry jest o 38 metrów niższa od projektowanej, co zdecydowanie niekorzystnie zmieniło sylwetkę kościoła katedralnego. Dzięki ogromnemu wysiłkowi całej diecezji, pracy społecznej wielu ludzi, także kleryków Śląskiego Seminarium Duchownego, doprowadzono do konsekracji katedry. Dokonał jej 30 października 1955 roku, podczas trwającego wysiedlenia biskupów katowickich, biskup częstochowski Zdzisław Goliński.

Mimo ingerencji władz komunistycznych w projekt, katowicka archikatedra jest największą katedrą w Polsce. Jej kubatura wynosi ok. 310 tys. metrów sześciennych.