Noce Świętych i modlitwa na cmentarzach

KAI |

publikacja 31.10.2009 19:41

Uroczystość Wszystkich Świętych kojarzona głównie z odwiedzaniem cmentarzy doczekała się dzięki młodzieży nowych form kościelnych obchodów. Już w sobotni wieczór 31 października odbędą się modlitewne „Noce Świętych” a 1 listopada Litania Miast. Tego dnia, zgodnie z tradycją, biskupi i księża odwiedzą cmentarze, gdzie wraz z wiernymi będą modlić się za zmarłych. Na wielu nekropoliach odbędą się kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. W katedrach i klasztorach zostaną otwarte krypty, na co dzień niedostępne dla odwiedzających.

Noce Świętych i modlitwa na cmentarzach Henryk Przondziono/Agencja GN Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu w Siemianowicach Śląskich

Noce Świętych

Kościół katolicki 1 listopada uroczyście wspomina znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych. Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew spotykanym niekiedy opiniom - "Świętem Zmarłych" ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. Dlatego już w sobotni wieczór 31 października w wieku miastach Polski z inicjatywy młodzieży odbędą się modlitewne nabożeństwa pod nazwą „Noc Świętych”.

W Gnieźnie takie spotkanie odbędzie się już po raz piąty i z powodu rosnącego zainteresowania zostało przeniesione z fary do znacznie większego kościoła garnizonowego. Tym razem głównymi bohaterami spotkania będą: patron kapłanów św. Jan Maria Vianney oraz związany z archidiecezją gnieźnieńską bł. bp Michał Kozal.

Po krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu sprawowane będą Nieszpory z kazaniem o bł. bp. Michale Kozalu, a później przy wtórze śpiewów wyruszy procesja na gnieźnieński Rynek. Tam uczestnicy „Nocy Świętych” wysłuchają fragmentu Apokalipsy, zapalą paschalny ogień i odmówią krótką modlitwę w intencji miasta. Z Rynku procesja przy blasku świec i pochodni oraz ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych ruszy w kierunku katedry, gdzie z uczestnikami „Nocy Świętych” spotka się abp Henryk Muszyński. „W katedrze odśpiewamy Te Deum i będziemy się modlić o rychłą kanonizację bł. bp. Michała Kozala. Przy wyjściu każdy z uczestników otrzyma papierową różę z dołączonym do niej imieniem jakiegoś świętego. Będzie to jego patron na kolejny rok – zapowiada koordynator spotkania ks. Piotr Szymkowiak

Gnieźnieńskim spotkaniem zainspirowali się duszpasterze młodzieży z Kielc, gdzie w tym roku po raz pierwszy odbędzie się „Noc Świętych”. Zaplanowano czuwanie modlitewne przy relikwiach świętych i błogosławionych, nieszpory oraz procesję na Plac Jana Pawła II. Spotkanie zakończy apel świętych i odśpiewanie Te Deum.

W Bielsku-Białej już po raz trzeci ulicami miasta przejdzie „Korowód Świętych". Młodzi ludzie – niektórzy przebrani za postaci świętych i błogosławionych – uczestniczyć będą w wieczornej procesji do bielskiej katedry, gdzie zostanie odprawiona Eucharystia. Nabożeństwo ku czci świętych rozpocznie się w kościele pw. św. Trójcy prezentacją relikwii i modlitwą różańcową. „Korowód Świętych” organizuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Wieczorem 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych w szesnastu miastach Polski odbędzie się zainicjowana w Gdańsku „Litania Miast”. Każde z miast, przedstawi „ludzi wielkiego ducha” - konkretną osobę związaną z danym regionem, która w swoim życiu kierowała się odwagą, zaangażowaniem i bohaterstwem. Finałem spotkania modlitewnego będzie „papieskie światło nadziei”, które sprzed Domu Arcybiskupów Krakowskich przekaże (o godz. 20.20) kard. Stanisław Dziwisz. W tym momencie we wszystkich miastach uczestniczących w Litanii Miast zostaną zapalone harcerskie pochodnie. Następnie ulicami tych miast przejdą Procesje Światła do miejsc pamięci, gdzie zostaną złożone świece. Towarzyszyć temu będzie śpiew Litanii do Wszystkich Świętych.

Papież i biskupi przewodniczą modlitwom za zmarłych

Tradycyjnie 1 listopada biskupi i kapłani odwiedzą cmentarze, gdzie będą modlić się za zmarłych. Uczyni to również papież Benedykt XVI, który o godz. 18.30 będzie się modlił w Grotach Watykańskich. Natomiast 5 listopada o godz. 11.30 odprawi Mszę św. za kardynałów i biskupów zmarłych zmarłych w ubiegłym roku.

Na najsłynniejszej stołecznej nekropolii Cmentarzu Powązkowskim Mszę św. w pobliskim kościele św. Karola Boromeusza odprawi o godz. 12.30 metropolita warszawski abp Kazimierze Nycz. Kard. Stanisław Dziwisz będzie przewodniczył Mszy św. na Cmentarzu Rakowickim (godz. 15.45) w Krakowie.

W Gdańsku w kościele pw. św. Ignacego Loyoli Mszy św. o godz. 13 będzie przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź a liturgia będzie transmitowana przez TV Polonia. W Poznaniu abp Stanisław Gądecki odprawi Mszę na cmentarzu parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Z kolei metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski o godz. 14 będzie celebrował Mszę św. na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Tego dnia na cmentarzach będą odbywały się także różne kwesty. Poznaniacy będą kwestować na renowację cmentarza na wileńskiej Rossie oraz Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. W Tarnowie klerycy będą kwestować na rozbudowę seminarium. Zebrane przez nich datki zostaną przeznaczone na funkcjonowanie seminarium oraz na prace związane z rozbudową biblioteki. Natomiast kwesta na cmentarzach w Krakowie i okolicach wesprze Hospicjum św. Łazarza.

Zaduszki

W Dzień Zaduszny 2 listopada Kościół wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.

Tego dnia, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego odprawi Mszę św. w intencji zmarłych pracowników i studentów UKSW o godz. 12 w kaplicy konwiktu. W Sopocie Duszpasterstwo Ludzi Morza organizuje Zaduszki Morskie. O godz. 20 na plaży obok przystani rybackiej, przy kaplicy Jezusa Frasobliwego biskup pomocniczy Ryszard Kasyna poprowadzi modlitwy za zmarłych.

W Dzień Zaduszny zostaną udostępnione zwiedzającym podziemia klasztoru reformatów w Krakowie, skrywające zmumifikowane zwłoki zakonników i mieszczan. Zwyczaj odwiedzania legendarnych krypt w okresie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego należy do ulubionych zwyczajów krakowian. W tym czasie - bez względu na pogodę - do klasztoru ustawiają się ogromne kolejki. Przychodzą zwłaszcza ci, którzy mają groby najbliższych zbyt daleko, by mogli się w tym dniu nad nimi pochylić.

Wielu krakowian przychodzi tu także po to, by prosić o wstawiennictwo o. Sebastiana Wolickiego. Ciało tego zakonnika spoczywa w podziemiach od XVIII wieku. Znany ze świątobliwości franciszkanin otoczony jest w Krakowie lokalnym kultem, a ojcowie reformaci starają się o jego beatyfikację.

Przez cały listopad będzie można odwiedzać również kryptę biskupów tarnowskich w katedrze w Tarnowie. Do krypty w marcu tego roku sprowadzono po ekshumacji szczątki dwóch biskupów tarnowskich: Franciszka Lisowskiego i Jana Stepy. Kryptę każdego roku odwiedzają wycieczki szkolne oraz wierni, którzy chcą się modlić w intencji zmarłych i zyskać odpust zupełny.

W tarnowskiej katedrze 3 listopada o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji zmarłych biskupów tarnowskich, natomiast 4 listopada wierni będą się modlić za zmarłych kanoników Kapituły Katedralnej.