10 lat śladami historii techniki

PAP |

publikacja 03.12.2016 11:47

Szlak Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, na którym znalazły się m.in. kopalnie, osiedla robotnicze, browary, fabryki, koleje wąskotorowe i muzea, obchodzi 10-lecie powstania. W połowie grudnia z tej okazji odbędzie się kilka specjalnych wydarzeń.

10 lat śladami historii techniki Roman Koszowski /Foto Gość Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych leży na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Szlak, na którym znalazły się najbardziej interesujące obiekty industrialne regionu utworzył przed dziesięcioma laty samorząd województwa. Każdego roku odwiedza go wielu turystów, którzy mają do dyspozycji 36 najważniejszych i najciekawszych industrialnych zabytków prezentujących dziedzictwo przemysłowe regionu. Reprezentują one tradycje górnicze, hutnicze, energetykę, kolejnictwo, łączność, włókiennictwo, produkcję wody oraz przemysł spożywczy. Co roku organizowane jest święto Szlaku o nazwie "Industriada".

Aby uczcić jubileusz, w wybranych zabytkach w Zabrzu, Tychach i Chorzowie na 14 i 15 grudnia zaplanowano kilka wydarzeń specjalnych. Jak przekazał urząd marszałkowski w Katowicach, najbardziej spektakularne będzie miało miejsce 15 grudnia w Magazynie Ciekłego Powietrza znajdującym się na terenie Kompleksu Sztygarka i Szybu Prezydent w Chorzowie.

Wieczorem rozpocznie się impreza zatytułowana "Miejsce z ognia i ciemności", łącząca słowo, muzykę i obraz. Po słowie wprowadzającym, które wygłosi dr Jacek Kurek z Muzeum w Chorzowie, zagra zespół Nervy. Muzyków wspierać będzie orkiestra dęta, zaś tłem koncertu będzie opowieść o industrialnych dziejach regionu przy użyciu "ożywionych" archiwalnych fotografii. Animowane obrazy, przygotowane specjalnie na tę okazję przez Michała Rodzińskiego, będą miksowane na żywo przez Jana Dybałę do muzyki zespołu.

Na 14 grudnia w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu zaplanowano konferencję prasową. Następnie wybranym przedstawicielom obiektów Szlaku wręczone zostaną Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Zaplanowano też dwie dyskusje panelowe. Celem pierwszej będzie podsumowanie działań związanych z utworzeniem i funkcjonowaniem sieci. Druga zostanie poświęcona wskazaniu wyzwań, jakie stoją przed Szlakiem w najbliższych latach. Do udziału w dyskusji zaproszono przedstawicieli branży turystycznej, świata kultury i nauki, samorządowców i dziennikarzy.

Tego samego dnia w Muzeum Tyskich Browarów Książęcych i Muzeum Miejskim w Tychach odbędzie się wernisaż wystawy "Fragmenty", poświęconej Szlakowi Zabytków Techniki. Jej autorem jest Radosław Kaźmierczak - fotograf i kronikarz Górnego Śląska. Wystawa stanowi próbę analizy przemijania industrialnego dziedzictwa i stawia pytania o przyszłość tych obiektów.

Organizatorami obchodów 10-lecia Szlaku Zabytków Techniki jest Województwo Śląskie i instytucja kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris.