Na czym polega Adwent człowieka XXI wieku?

Maciej Rajfur

publikacja 05.12.2016 17:06

Klarownej odpowiedzi na tytułowe pytanie udzielił w homilii o. bp Jacek Kiciński podczas XIII Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców do Łagiewnik.

Na czym polega Adwent człowieka XXI wieku? Maciej Rajfur /Foto Gość Zdjęcie poglądowe

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w niedzielę 4 grudnia pod hasłem „Powołani do wielkich dzieł” modlili się przedsiębiorcy i pracodawcy. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył o. bp Jacek Kiciński.

- Mamy świadomość, że całe nasze życie jest jednym wielkim Adwentem. Oczekiwaniem na spotkanie z Bogiem, które ostatecznie nastąpi w wieczności - nauczał w homilii wrocławski biskup pomocniczy.

Zwrócił uwagę, opierając się na liturgii słowa, na postać św. Jana Chrzciciela, który wzywa do nawrócenia na pustyni i zapowiada przyjście mocniejszego do niego. A pustynia to miejsce, w którym toczy się walka duchowa.

- Warunkiem spotkania z przychodzącym Chrystusem jest pragnienie zerwania z grzechem. Jan Chrzciciel niejako podpowiada, że nie wystarczy tylko przyjąć wiarę, ale trzeba wydać dobre owoce - tłumaczył bp Jacek.

W tym kontekście naukę Chrystusa możemy streścić w dwóch zdaniach, które określają posłannictwo Jezusa i zadanie, jakie Mesjasz stawia przed nami: „Bóg jest miłością” i „Miłujcie się, jak Ja was umiłowałem”.

- Na czym polega Adwent człowieka XXI wieku? Odpowiedź jest prosta. Nasze przygotowanie na spotkanie z Chrystusem polega na odbudowie i kształtowaniu właściwej relacji z Bogiem i z drugim człowiekiem, na przywrócenie Boga w centrum naszego życia - stwierdził kaznodzieja.

Współczesne czasy określił pustynią i, podobnie jak za czasów Jana Chrzciciela, na tej pustyni działają różne demony jak np. hedonizm w postaci liberalizmu moralnego, kult przyjemności, zatopienie w doczesności, fałszywe zasady moralne, wykpiwanie pobożności, skandalizacja życia publicznego, podważanie autorytetów.

- Brakuje nam czasu, by spojrzeć drugiemu człowiekowi prosto w oczy, by doświadczyć ciepła ludzkiego serca. Ojciec Święty Franciszek mówi, że dzisiejszy człowiek cierpi na głód obecności - przypomniał o. bp Jacek Kiciński.

Apelował o umiejętność dostrzegania w drugim człowieku tego, co dobre i umiejętność dzielenia się radościami i smutkami. Nazwał te cechy mistyką spotkania, która uczy nas, jak ofiarować bliźniemu prawdziwą przyjaźń.

- Stawiamy sobie bardzo konkretne pytanie: Co mamy czynić, aby dobrze przeżyć Adwent naszego życia i dobrze przygotować się na spotkanie z Bogiem? Jako chrześcijanie ochrzczeni w Duchu Świętym jesteśmy powołani do wielkich dzieł Bożej miłości i miłosierdzia! - mobilizował biskup.

I od razu dodał wyraziście: - Pierwszym dziełem Bożej miłości i miłosierdzia winno być świadectwo naszego osobistego życia. To właśnie my, chrześcijanie, ludzie wierzący, pracodawcy i przedsiębiorcy mamy być dla świata współczesnym Janem Chrzcicielem. Mamy stać na pustyni i przyciągać innych do Chrystusa stylem naszego życia, opartego na wzajemnej miłości i kulturze jedności.

Cała homilia do odsłuchania poniżej, dzięki uprzejmości radia Profeto.pl:

Profeto.pl Cała homilia o. bp. Jacka Kicińskiego do odsłuchania

Po Eucharystii wszyscy zebrali się w auli im. św. Jana Pawła II przy bazylice, by wysłuchać wykładu dr. Henryka Siodomki, prezesa Grupy ATLAS, pt. „Czy przedsiębiorca może zostać świętym? Kluczowe aspekty nauki społecznej Kościoła”. 

Później wręczono wyróżnienia „Talent” i podsumowano działalność w roku 2016. Nie zabrakło świadectw uczestników. Zaprezentowano także program Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców na 2017 rok. Pielgrzymkę zwieńczyła Koronka do Bożego Miłosierdzia.