Oratorium dla błogosławionej

Beata Malec-Suwara

publikacja 10.12.2016 09:20

Prawie półtora tysiąca osób zobaczyło premierę spektaklu o bł. Karolinie, która odbyła się 9 grudnia w mieleckim kościele Ducha Świętego.

Oratorium dla błogosławionej Beata Malec-Suwara W oratorium występuje kilkudziesięciu artystów, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, tych, którzy Karolinę znają już od dawna i tych, którzy ją poznają

- Byłem na próbie, ale koncert w pierwszym wykonaniu jest niesamowity. To jest misterium, które pochyla się nad losem człowieka, które stawia pytania i choć daje podpowiedzi, to jednak człowiek sam musi się w swoim losie i codziennym zmaganiu odnaleźć - mówił zaraz po premierze oratorium "Karolina - wystarczy sobą być" ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.

Jak zauważył z kolei ks. Waldemar Ciosek, gospodarz kościoła pw. Ducha Świętego w Mielcu, gdzie 9 grudnia odbyła się premiera oratorium, to wielkie wydarzenie ewangelizacyjne - bo tak chce nazywać ten spektakl - doskonale wpisuje się w czas Adwentu, czas tęsknoty za Bogiem.

Według jego szacunków prawie półtora tysiąca osób przyszło, by w nim uczestniczyć, głównie mielczan, ale przyjechali także autokarami z innych stron diecezji, m.in. jeden autobus z Radłowa i okolic bliskich Karolinie.

Trudno zaprzeczyć, że te 2 godz. i 20 min., bo tyle trwa oratorium, to adwentowe rekolekcje, które pokazują drogę do ostatecznego zwycięstwa. Karolina śpiewa, że wystarczy tylko sobą być - zachować godność i wartości, a Bóg poprowadzi gdzie trzeba.

Według ks. Szostaka, oratorium pokazuje, że Karolina już dawno przekroczyła granice, nie tylko diecezji.

- Okazuje się, że prości ludzie, którzy nie napisali ani jednej książki, tj. Karolina, mają nam tyle do powiedzenia, trzeba ich tylko słuchać - zachęca.

Andrzej Pacuła, autor tekstów, dokonał mistrzowskiego pokazania piękna, ale i tajemnicy życia ludzkiego. To, z czym człowiek na co dzień się zmaga, dotyczy zarówno tych, którzy prowadzą życie proste i zwyczajne, jak i głębokie czy bogate. Podłość, heroizm, piękno, codzienna szarość, miłość czy wierność dotyka zarówno pałaców, jak i wsi. Z kolei wojna, której ofiarą stała się Karolina, toczy się i dziś.

Na tych, którzy obejrzeli oratorium, niesamowite wrażanie zrobiła muzyka i klimat, który udało się wytworzyć, łącząc nieraz bardzo skrajne gatunki. Została ona stworzona przez kompozytorów poruszających się w różnych stylistykach muzycznych - Witka Górala i Ryszarda Kuska.

W wykonanie oratorium zaangażowało się kilkudziesięciu artystów, amatorów, jak i profesjonalistów, pochodzących z różnych stron diecezji, a nawet z innych części południowej Polski. Reżyserką spektaklu jest Magdalena Drozd. Dziś 10 grudnia oratorium o Karolinie zostanie zaprezentowane o godz. 19 w sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

Zdjęcia ze spektaklu o Karolinie zamieściliśmy TUTAJ. Zobacz także fragment oratorium:

Gość Tarnowski Oratorium o Karolinie