Sosnowieckie "kapłańskie" wybory

pl (KAI)

publikacja 04.11.2009 20:03

Diecezja Sosnowiecka przygotowuje się do wyborów. Tym razem jednak nie będą to wybory parlamentarne czy do rad miejskich. Bp Grzegorz Kaszak ogłosił bowiem termin wyborów do Rady Kapłańskiej.

Rada Kapłańska to organ doradczy biskupa diecezjalnego. W diecezji sosnowieckiej liczy 28 księży. 15 z nich wybranych zostanie w tajnych wyborach. W każdym dekanacie wszyscy księża pracujący w duszpasterstwie od 26 do 28 listopada wybierać będą swoich przedstawicieli w głosowaniu tajnym. Dodatkowo wybory odbędą się w Domu Księży im. św. Józefa w Będzinie, gdzie mieszkają głownie emeryci oraz w seminarium duchownym.
 
- Wyborom do Rady Kapłańskiej nie towarzyszą emocje i kampania wyborcza, jaką znamy z wyborów parlamentarnych czy do rad miejskich. Księża wybierają po prostu swoich kolegów, których darzą szczególnym zaufaniem, wiedząc, że będą chcieli wziąć aktywny udział w pracach Rady Kapłańskiej – mówi w rozmowie z KAI ks. Jarosław Kwiecień, rzecznik prasowy diecezji.
 
Poprzednia Rada Kapłańska przestała istnieć w momencie śmierci pierwszego biskupa diecezji, Adama Śmigielskiego. Kadencja nowej rady trwać będzie pięć lat. Znajdą się w niej kapłani trzech grup wiekowych: do 40 roku życia, od 40 do 60 roku i duchowni mający więcej, niż 60 lat. Do Rady kapłańskiej wchodzą z urzędu: biskup pomocniczy, kanclerz Kurii Diecezjalnej, wikariusze generalni, wikariusze biskupi, rektor Sosnowieckiego Seminarium Duchownego, ekonom diecezjalny, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego oraz Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej.
 
Kodeks Prawa Kanonicznego podkreśla, że Rada Kapłańska jest obowiązkowa w każdej diecezji, choć jest tylko organem doradczym biskupa: „W każdej diecezji winna być ustanowiona Rada kapłańska, czyli zespół kapłanów, będący jakby senatem biskupa i reprezentującym prezbiterium. Jej zadaniem jest wspieranie biskupa w kierowaniu diecezją, zgodnie z przepisami prawa, ażeby możliwie najbardziej pomnażało się dobro pasterskie powierzonej mu części Ludu Bożego” (kan. 495).