Ruszyła Szkoła Formatorek Zakonnych

ks. dr Piotr Ślęczka SDS

publikacja 09.11.2009 15:30

Dziś w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Trzebini rozpoczęły się zajęcia w dwuletniej Szkole Formatorek Zakonnych, prowadzonej w porozumieniu z Konferencją Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Dyrektorem Szkoły jest ks. Grzegorz Pomorski SDS.

Ruszyła Szkoła Formatorek Zakonnych Dziś w Trzebini ruszyła dwuletnia Szkoła Formatorek Zakonnych

Uroczystej Mszy świętej na otwarcie Szkoły przewodniczył w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini i homilię wygłosił Prowincjał Salwatorianów, ks. Piotr Filas SDS. Wykład inauguracyjny na temat: Potrzeba formacji formatorek zakonnych, wygłosił o. dr Krzysztof Dyrek SJ, dyrektor Szkoły Formatorów przy Wydziale Filozoficznym „Ignatianum” w Krakowie.

W ciągu dwóch lat odbędzie się dziesięć pięciodniowych sesji formacyjnych oraz dwie serie ośmiodniowych rekolekcji lectio divina. Prowadzącymi zajęcia są formatorzy, specjaliści z zakresu teologii, pedagogiki, duchowości i psychologii z różnych ośrodków naukowych i środowisk formacji seminaryjnej i zakonnej w Polsce i za granicą. W Szkole uczestniczy 108 sióstr zakonnych - przełożonych, mistrzyń postulatu, nowicjatu i junioratu, odpowiedzialnych za aspirat, animatorek i referentek powołaniowych oraz sióstr przygotowujących się do pracy w formacji. Uczestniczki Szkoły pochodzą z Polski i z zagranicy – Białorusi, Czech, Litwy, Kenii, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Zambii. Zaangażowanych w ramach zajęć będzie ok. 25 wykładowców i wychowawców oraz kierowników duchowych.

Program zajęć oparty jest na głównych tematach antropologicznych i teologicznych Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II "Vita Consecrata". Szkoła stawia sobie jako główny cel praktyczne przygotowanie sióstr do pracy wychowawczej w formacji podstawowej i ciągłej. Droga tego przygotowania będzie polegała na osobistej formacji uczestniczek Szkoły. Zgodnie ze wskazaniami „Vita Consecrata” proponowana formacja będzie miała charakter integralny, tak, aby docierała głęboko do wnętrza osoby i obejmowała całość jej istoty, wszystkie aspekty jej tożsamości (por. VC 65).

Zajęcia Szkoły będą przebiegały według przyjętej dynamiki formacji:

- formacja do dojrzałości ludzkiej: formacja osobista w dynamice grupowej i indywidualnej; warsztaty z komunikacji, psychodrama, bibliodrama, praca z obrazem i inne.

- formacja do modlitwy Słowem Bożym: zgłębianie Słowa Bożego przeżywane w ciągu dnia w dynamice lectio divina.

- formacja doktrynalna i pedagogiczna: wykłady i konwersatoria - pogłębienie refleksji nad zdobytą wiedzą w kontekście podejmowanej pracy wychowawczej.