„Noc męczeństwa” w Międzyrzeczu

KAI |

publikacja 11.11.2009 10:35

Liturgia tuż przed północą z 10 na 11 listopada we wsi Święty Wojciech k. Międzyrzecza rozpoczęła jubileuszowe obchody powstania Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polskich. 10 lat temu nową parafię erygował tu bp Adam Dyczkowski.

„Noc męczeństwa” w Międzyrzeczu wikomedia/PD Śmierć pierwszych męczenników Polski. Obraz z kościoła opactwa kamedułów w Bieniszewie.

Wierni z zapalonymi świecami i relikwiarzem przeszli spod kościoła we wsi Świętych Wojciech do sanktuarium w Międzyrzeczu. Tam o północy odprawiono Mszę św. „Zgodnie z tradycją we wsi Święty Wojciech w noc męczeństwa z 10 na 11 listopada rozpoczyna się uroczystość odpustowa. W miejscu, gdzie przyjmuje się, że męczeńsko zginęli nasi święci” – powiedział w rozmowie z KAI proboszcz ks. Marek Rogeński SAC.

Od początku sanktuarium kierują księża pallotyni. „Na razie trwa budowa. Mamy skromne warunki, ale wraz z księżmi jesteśmy gotowi przyjąć w kościele każdą grupę pielgrzymów, opowiedzieć historię sanktuarium i pomodlić się. Mamy też trochę materiałów, które rozdajemy ludziom, aby zostało im to miejsce w pamięci. A w przyszłości chcemy je rozwinąć ” – zapewnia proboszcz. Kościół to także 5,5 tys. parafia.

„Noc męczeństwa” poprzedziła uroczystość odpustową i jubileuszową. W najbliższy piątek o godzinie 18.00 odbędzie się montaż słowno-muzyczny o pierwszych męczennikach Polski, a po nim Msza św. pod przewodnictwem bp Stefana Regmunta. „Zapraszamy pielgrzymów z całej diecezji i Polski, którzy dziś mogą wierzyć w Pana Boga bez swobodnie wyznawać wiarę. Dziś kiedy świat jest zlaicyzowany i wiele osób wstydzi się swojej wiary, męczennicy uczą nas głębokiej wiary w Pana Boga i mężnego jej wyznania” – powiedział ks. Rogeński.

Benedykt i Jan byli włoskimi benedyktynami eremitami. Do Polski przybyli na zaproszenie Bolesława Chrobrego. Osiedlili się nieopodal Międzyrzecza. Podczas przygotowań do pracy misyjnej dołączyli do nich nowicjusze Mateusz, Izaak oraz kucharz Krystyn. W nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku zakonników napadli i zamordowali zbójcy. Papież Jan XVIII ogłosił ich świętymi już rok później. Ich święto obchodzimy 13 listopada.

Przy okazji jubileuszu ruszyła strona internetowa o sanktuarium: www.sanktuarium.miedzyrzecz.pl