Wychodzimy na prostą

GN 3/2017 |

publikacja 19.01.2017 00:00

O wyzwaniach stojących przed Polską Grupą Górniczą (PGG) mówi jej prezes Tomasz Rogala.

Wychodzimy na prostą Józef Wolny /Foto Gość

Andrzej Grajewski: Gratuluję przetrwania przekształcenia Kompanii Węglowej w Polską Grupę Górniczą. Wielu wątpiło, że to się uda.

Tomasz Rogala: To jest sukces zespołowy, a nie jednego człowieka. Udało nam się skonstruować taki zarząd i powołać dyrektorów oraz kierowników różnych szczebli, którzy sprostali temu zadaniu.

Wzrost cen węgla w drugim półroczu także Wam pomógł.

To prawda, ale warto zauważyć, że ponosząc ryzyko gospodarcze, tak ukształtowaliśmy politykę sprzedaży, aby wykorzystać tę koniunkturę. Nie uczestniczyliśmy więc w procedurach przetargowych i sprzedaży, w których oferowano nam bardzo niskie ceny za węgiel. Mogliśmy wtedy sprzedać wszystko, co będzie wyprodukowane w tym roku, za relatywnie niską cenę. Wyszliśmy jednak z założenia, że aby firma przetrwała, musimy uzyskać określoną cenę. Przeprowadziliśmy własne badanie rynku i to pozwoliło nam oszacować, o ile możemy podnieść jeszcze cenę, i to się powiodło. Oczywiście wzrost cen węgla na światowych rynkach bardzo nam pomógł. Gdybyśmy jednak wcześniej zawarli kontrakty długoterminowe na niższym poziomie, nie udałoby się tej hossy należycie wykorzystać.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.