Wałęsa honorowym obywatelem Poznania

PAP |

publikacja 18.11.2009 14:29

Były prezydent Lech Wałęsa przyjął w środę w Poznaniu tytuł honorowego obywatela miasta. Rada Miasta Poznania nadała Wałęsie tytuł w uznaniu dla wybitnych dokonań w demokratycznej przebudowie państwa polskiego.

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny i Lech Wałęsa PAP/Remigiusz Sikora Prezydent Poznania Ryszard Grobelny i Lech Wałęsa
Uroczystości wręczenia prezydentowi Wałęsie wyróżnienia "Honorowy Obywatel Miasta Poznania. 18.11.2009

"Dla mojego pokolenia postać Lecha Wałęsy to symbol przemian, odpowiedzialnego podejścia do swojego kraju, narodu, symbol zmian, które zostały zapoczątkowane w Polsce i objęły całą Europę" - powiedział w trakcie uroczystości prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Dla współczesnych - mówił Grobelny - "Lech Wałęsa to nie tylko symbol, ale w dużym stopniu polski produkt narodowy, którym można się pochwalić na całym świecie - polska marka, ktoś, kto jest z Polską na świecie najsilniej identyfikowany". "Te dwa elementy są w zupełności wystarczające, by każde polskie miasto chciało nadać Wałęsie zaszczytne tytuły i czuło się dumne, że Lech Wałęsa taki tytuł tego miasta przyjmie" - powiedział prezydent Poznania.

Jak dodał, były prezydent ma liczne związki z Poznaniem. Lech Wałęsa w 1981 roku wziął udział w uroczystościach upamiętniających 25. rocznicę zrywu robotniczego i odsłonięciu Pomnika Ofiar Czerwca 1956. Ponadto w 2006 roku uczestniczył, wraz z prezydentami Czech, Niemiec, Słowacji, Węgier i Polski, w uroczystościach 50.rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Lech Wałęsa dziękując za przyznane wyróżnienie przypomniał rolę papieża Jana Pawła II w obaleniu komunizmu. Jak podkreślił, do 1980 roku nikt na świecie nie wierzył, że Polsce uda się wyzwolić z tego systemu.

"Dostaliśmy w postaci Ojca Świętego prezent z nieba, by zakończyć drugą tysiąclatkę +oczyszczając teren+. W tamtych latach byłem opozycjonistą, pytałem wszystkich wielkich tego świata: prezydentów, premierów a nawet króla, czy jest jakaś szansa żebyśmy wreszcie skończyli ten niedobry system. Ani jeden z tych wielkich ludzi nie dawał nam żadnej szansy na skończenie tego systemu. I w tym stanie niemocy, braku wiary zdarzył się ten cud z Ojcem Świętym - Polak został papieżem" - powiedział Lech Wałęsa.

Tytułu honorowego obywatela pogratulował Wałęsie m.in. abp. Stanisław Gądecki metropolita poznański. Listy gratulacyjne przesłali także m.in. wielkopolscy parlamentarzyści.

"Ruch Solidarność, któremu pan dał początek znalazł echo w ogromnych rzeszach poznaniaków. Kościół poznański, któremu dziś przewodzę, wspierał moralnie ruch przemian i zmagania o wolność. Świątynie Poznania stały się ośrodkami duchowego wsparcia i miejscem spotkania ludzi pragnących osiągnąć trwałą wolność. Jako biskup pierwszej polskiej katedry i najstarszej polskiej diecezji wyrażam uznanie dla decyzji władz miasta i zaliczenie pana w poczet znamienitych obywateli naszego historycznego grodu" - powiedział na uroczystości abp. Gądecki.

Decyzję o przyznaniu b. prezydentowi honorowego obywatelstwa rajcy miejscy podjęli w maju. Wówczas zdecydowano także o honorowym obywatelstwie dla byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Wałęsa miał wraz z Mazowieckim odebrać tytuł w czerwcu, w trakcie święta patronów Poznania Piotra i Pawła. Na uroczystość przyjechał wówczas tylko były premier; były prezydent nie mógł odebrać wyróżnienia ze względu na wyjazd do Brukseli.

Wałęsa jest już honorowym obywatelem m.in. Szczecina, Gdańska, Warszawy i Gdyni, a także Mławy, Puław, Brzegu Dolnego i gminy Terespol.