Wojewoda wygasił mandat prezydenta Lublina

um,rj,bp

publikacja 06.02.2017 18:13

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podpisał w poniedziałek zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Wojewoda wygasił mandat prezydenta Lublina ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Prezydent decyzję wojewody nazywa "sytuacją politycznej walki, która ma skutkować usunięciem go ze stanowiska"

Decyzję tę oparł, jak mówi, na wszechstronnej analizie obszernego materiału, który został zgromadzony przez CBA oraz o wszystko to, co się wydarzyło od listopada 2016 roku. Oznacza to, że wojewoda Czarnek przychylił się do zarzutów CBA o złamaniu przez Żuka ustawy antykorupcyjnej.

Prezydent Krzysztof Żuk nie traci jednak stanowiska mimo podpisanej decyzji administracyjnej. Uprawomocnienie decyzji będzie miało miejsce po 30 dniach.

Jeśli prezydent Żuk nie odwoła się od tej decyzji, po tym okresie premier ma obowiązek powołać komisarza na miejsce prezydenta. Oznaczałoby to przedterminowe wybory w Lublinie.

Wojewoda wygasił mandat prezydenta Lublina   Justyna Jarosińska /Foto Gość Wojewoda P. Czarnek przychylił się do zarzutów CBA o złamaniu przez Żuka ustawy antykorupcyjnej Jeśli natomiast prezydent Krzysztof Żuk odwoła się od decyzji, a tak zamierza uczynić, kwestię będzie rozstrzygał Wojewódzki Sąd Administracyjny. Od decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w sytuacji niekorzystnego wyroku dla Żuka, będzie prezydentowi przysługiwało odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W związku z zaistniałą sytuacją przewodniczący Rady Miasta, Piotr Kowalczyk chce razem z radnymi Wspólnego Lublina i Platformy Obywatelskiej przygotować projekt uchwały zaskarżającej zarządzenie zastępcze wojewody do WSA. Uchwała miałaby być głosowana 2 marca, czyli na najbliższej sesji Rady Miasta.

Oświadczenie w związku z decyzją wojewody wydał prezydent Krzysztof Żuk:

„Nawiązując do wydanego dziś przez Wojewodę Lubelskiego zarządzenia zastępczego w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta Lublin, pragnę ponownie z całą mocą podkreślić, że będę bronił swojego dobrego imienia i niezwłocznie skieruję sprawę na drogę sądową, korzystając z przysługującego mi prawa złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a jeśli będzie taka konieczność - także do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wydanie zarządzenia zastępczego nie powoduje jakichkolwiek prawnych zmian w pełnieniu moich zadań. Jako Prezydent Miasta Lublin, obdarzony mandatem uzyskanym w wyborach powszechnych, wypełniałem go i będę nadal pełnić dla dobra Mieszkańców naszego Miasta i jego rozwoju.

Przypominam, że po złożonych przeze mnie wyjaśnieniach Rada Miasta Lublin nie znalazła podstaw do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta Lublin, czemu dała wyraz podczas głosowań na nadzwyczajnej sesji w dniu 14 listopada 2016 roku, a następnie nie podejmując uchwały w tym przedmiocie na wezwanie Wojewody.

Chcę z całą stanowczością zaznaczyć, że jako Prezydent Miasta Lublin miałem prawo zasiadać w Radzie Nadzorczej PZU Życie SA. Nie doszło do złamania przepisów prawa, a stawiane mi zarzuty mają wyłącznie charakter polityczny. Kandydując na członka Rady Nadzorczej PZU Życie SA, dochowałem wszelkiej staranności oraz zasięgałem informacji i konsultacji prawnych. Posiadam trzy opinie prawne sporządzone przez wybitnych specjalistów i autorytety w dziedzinie prawa, które jednoznacznie wskazują, iż nie doszło do naruszenia przeze mnie obowiązujących przepisów.

Przypomnę, że warunkiem objęcia stanowiska w spółce prawa handlowego jest dokonanie zgłoszenia takiej osoby przez Skarb Państwa, inną osobę prawną oraz przez spółki, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji. Przepisy prawa nie wymagają szczególnej formy do zgłoszenia w imieniu Skarbu Państwa. Rekomendacja Ministra Skarbu Państwa, uprawnionego ustawowo do reprezentacji Skarbu Państwa spełnia te wymogi. Nadto spółka PZU SA w chwili zgłaszania mnie i powołania na członka Rady Nadzorczej do spółki PZU Życie SA posiadała 100% udziału w tej spółce, a Skarb Państwa dysponował siłą głosu na Walnym Zgromadzeniu PZU SA ponad 50%. Zostały zatem spełnione wszelkie formalne wymogi w tym zakresie, czego potwierdzeniem jest również fakt, że Sąd dokonał rejestracji mojej osoby jako członka Rady Nadzorczej, a samo powołanie nigdy nie było przez nikogo kwestionowane.

Jednocześnie zapewniam, że sytuacja politycznej walki, która ma skutkować usunięciem mnie ze stanowiska, nie ma żadnego wpływu na sprawne i efektywne funkcjonowanie Urzędu Miasta Lublin oraz sprawowanie przeze mnie funkcji Prezydenta Miasta. Jesteśmy w kluczowej fazie aplikowania o środki europejskie na realizację ważnych dla miasta inwestycji, konsekwentnie realizujemy Strategię Rozwoju Lublina do 2020 r. i Kontrakt dla Lublina na lata 2014-2018. Nie dam się zastraszyć, będą bronił swojego dobrego imienia oraz Lublina przed agresywną walką polityczną”.