"Polska europejskim sercem i mózgiem przemysłu przyszłości"

PAP |

publikacja 08.03.2017 17:33

Polska jest europejskim sercem i mózgiem przemysłu przyszłości Made in Nokia - powiedział w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że zależy na współpracy z inwestorami zagranicznymi, którzy rozwijają nowe technologie w perspektywicznych branżach.

"Polska europejskim sercem i mózgiem przemysłu przyszłości" Jakub Szymczuk / Foto Gość Produkcja podzespołów do zaawansowanych urzadzeń kosmicznych

"Polsce bardzo zależy na współpracy z inwestorami zagranicznymi, którzy rozwijają nowe technologie w perspektywicznych branżach" - mówił, cytowany w informacji prasowej resortu rozwoju, wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że Nokia to marka, do której Polacy mają szczególny sentyment, a dziś to przede wszystkim kreator technologii i infrastruktury telekomunikacyjnej przyszłości.

"To w Polsce znajduje się europejskie serce i mózg przemysłu przyszłości Made in Nokia, które już dygitalizują takie sektory jak: kolej, bezpieczeństwo czy rozwijają internet rzeczy" - powiedział Morawiecki. Ocenił, że "każdy inwestor, który ma ambicje zmieniać światową gospodarkę przy pomocy najnowocześniejszych rozwiązań i tworzący miejsca dla najwyższej klasy specjalistów, może liczyć na przychylność polskiego rządu".

Wicepremier uważa, że "dziś żadna gospodarka nie jest w stanie szybko rozwijać się dzięki prostemu podnoszeniu konkurencyjności". "Kluczem do sukcesu jest innowacyjność oraz cyfryzacja, bez których trudno będzie Polsce rozwinąć swój pełny potencjał gospodarczy. Dlatego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju rząd kładzie szczególny nacisk na badania i rozwój oraz komercjalizację wyników tych prac" - mówił Morawiecki.

"Działalność Nokii w Polsce potwierdza, że jest to możliwe i korzystne dla każdej ze stron" - podsumował.

Prezes i CEO Nokii Rajeev Suri powiedział, że zatrudniając ponad 4 600 pracowników Nokia jest największym inwestorem w branży ICT w Polsce. "Aby wspierać ambicje Polski w obszarze ICT, dzielimy się naszymi doświadczeniami i dostarczamy zaawansowane technologie operatorom telekomunikacyjnym, przedsiębiorstwom i jednostkom sektora publicznego, np. sieci bezpieczeństwa publicznego, dostęp szerokopasmowy czy też systemy komunikacji kolejowej" - dodał Suri.