Bp Ryś o bierzmowaniu

KAI |

dodane 14.03.2017 15:27

Nowe metody prowadzenia młodych do bierzmowania zaowocują nie tylko tym, że młodzi dalej będą w Kościele. Będą zaangażowani w życie Kościoła jako dojrzewający ludzie - powiedział KAI bp Grzegorz Ryś. Krakowski biskup pomocniczy uczestniczył w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, podczas którego mówił o zaplanowanym na listopad IV Kongresie Nowej Ewangelizacji.

Bp Grzegorz Ryś Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Bp Grzegorz Ryś

Bp Grzegorz Ryś przedstawił temat tegorocznego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który brzmi: "Bierzmowanie - matura czy inicjacja chrześcijańska". Jak zaznaczył ważnym celem listopadowego zgromadzania jest poszerzenie grona uczestników.

- Zwykle obecne są osoby już zaangażowane w ewangelizację czy w nurt nowej ewangelizacji. Bardzo zależy nam na spotkaniu z katechetami, żeby te środowiska się poznały i wymieniły wzajemnie swoimi refleksjami i metodami pracy - powiedział duchowny w rozmowie z KAI. Biskup podkreślił, że w wielu środowiskach są już stosowane nowe metody przygotowania do sakramentu bierzmowania. - Chcielibyśmy możliwie szeroko pokazać te metody - dodał.

Zdaniem bp. Rysia bierzmowanie łączy się bezpośrednio z nową ewangelizacją, ponieważ wysiłek katechetów może w pełni wydać owoce wyłącznie w oparciu o ewangelizację młodych. - To niesłychanie istotne, bez tego można stawiać pytanie o sens katechezy. Tak jak mówił papież Franciszek; kerygmat jest fundamentem na każdym etapie życia chrześcijańskiego. Kiedy prowadzimy młodych do bierzmowania nie możemy położyć innego fundamentu jak fundament kerygmatyczny - podkreślił.

Krakowski biskup pomocniczy stwierdził, że młode pokolenie jest duże lepiej przygotowywane do bierzmowania niż kiedyś. - Mam pewność, że wszystkie nowe metody prowadzenia młodych do bierzmowania zaowocują nie tylko tym, że młodzi dalej będą w Kościele. Będą zaangażowani w życie Kościoła jako dojrzewający ludzie - zaakcentował.

Kongres Nowej Ewangelizacji składać się będzie z rekolekcji dla uczestników, refleksji pastoralnej i spotkania ewangelizacyjnego dla młodych diecezji częstochowskiej, które w tym roku odbędzie się 26 listopada w hali Polonia w Łodzi. Biskup Ryś powiedział, że w planach spotkania przewidziano świadectwa osób rok po bierzmowaniu, dla kolegów będących przed bierzmowaniem.

Duszpasterstwo małżeństw, rodzin i osób rozwiedzionych to główne temat 375. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się wczoraj w Warszawie. Biskupi koncentrują się na kwestii rodziny w świetle adhortacji „Amoris laetitia”. Na dwudniowe spotkanie przyjechali przedstawiciele episkopatów z 13 krajów. Zebranie zakończy się dzisiaj po południu.

Tagi: