DR Konga: Znaleziono ciała dwóch porwanych przedstawicieli ONZ

PAP |

publikacja 29.03.2017 07:09

Znaleziono ciała dwóch przedstawicieli ONZ w Demokratycznej Republice Konga, Amerykanina Michaela Sharpa oraz Szwedki Zaidy Catalan. Kobiecie obcięto głowę, ciało mężczyzny było całe - podał rzecznik kongijskiego rządu Lambert Mende, cytowany w środę przez AFP.

DR Konga: Znaleziono ciała dwóch porwanych przedstawicieli ONZ Jakub Szymczuk /Foto Gość Sharp i Catalan wchodzili w skład powołanej przez sekretarza generalnego ONZ grupy ekspertów monitorujących naruszanie sankcji, jakie nałożyła na DR Konga Rada Bezpieczeństwa ONZ

Zwłoki Sharpa oraz Catalan, którzy zaginęli 12 marca, zostały znalezione we wtorek. Jak oświadczył w komunikacie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, "oddali życie, usiłując zrozumieć przyczyny konfliktu w DRK (...), by zaprowadzić pokój w tym kraju".

"Ufam kongijskim władzom, że przeprowadzą pełne śledztwo dotyczące tego wypadku. Narody Zjednoczone także przeprowadzą śledztwo. W przypadku czynów przestępczych Narody Zjednoczone zrobią wszystko, co w ich mocy, by zapewnić, że sprawiedliwości stanie się zadość" - zapewnił sekretarz.

Według kongijskiego rządu przedstawiciele ONZ zostali porwani wraz z czterema Kongijczykami w pobliżu wioski Ngombe w graniczącej z Angolą prowincji Kasai-Central. Niedaleko od tego miejsca znaleziono również ciało jednego z Kongijczyków, który był tłumaczem grupy. Nie poinformowano, jaki jest los reszty Kongijczyków.

Sharp i Catalan wchodzili w skład powołanej przez sekretarza generalnego ONZ grupy ekspertów monitorujących naruszanie sankcji, jakie nałożyła na Demokratyczną Republikę Konga Rada Bezpieczeństwa ONZ. Przestrzeganie zawartego w 2013 roku porozumienia pokojowego między DRK i 10 państwami regionu nadzoruje Misja Stabilizacyjna ONZ w Demokratycznej Republice Konga (MONUSCO).

W rezultacie trwających od ubiegłego lata w Kasai-Central walk sił bezpieczeństwa z lokalną milicją plemienną zginęło już co najmniej 400 ludzi, a 200 tys. osób musiało opuścić swe stałe miejsca zamieszkania. Według anonimowych źródeł cyowanych przez EFE porwania przedstawicieli ONZ dokonali bojownicy lokalnych milicji.