Uwrażliwiać księży na problemy osób z HIV

KAI |

publikacja 01.12.2009 17:16

Kościół powinien uwrażliwiać kleryków i księży na problemy osób zakażonych HIV. Zdarza się, że chory na AIDS nie powie o swoim problemie nikomu poza księdzem – uważa o. Arkadiusz Nowak.

O. Nowak jest prowincjałem Zakonu Kamilianów, przez wiele lat pracował jako pełnomocnik ministra zdrowia ds. AIDS i narkomanii.

1 grudnia, w Światowy Dzień AIDS, ruszyła ogólnopolska kampania propagująca ideę bezpłatnego i anonimowego poddawania się testom na obecność wirusa HIV. Hasło akcji współorganizowanej przez Krajowe Centrum ds. AIDS przy Ministerstwie Zdrowia brzmi: "Test na HIV. Test na odpowiedzialność". Materiały edukacyjne będą dostępne w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) na terenie kraju, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz w placówkach służby zdrowia.

Zdaniem o. Arkadiusza Nowaka, prowincjała Zakonu Kamilianów i prezesa Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Kościół w Polsce ma wciąż wiele do zrobienia, jeśli chodzi o pomoc osobom zakażonym HIV. Nie ma bowiem oficjalnych struktur poświęconych opiece nad zakażonymi. Obecnie pomoc polega przede wszystkim na inicjatywach indywidualnych duszpasterzy oraz zaangażowaniu żeńskich i męskich zakonów oraz zgromadzeń, których posługa skierowana jest do osób potrzebujących lub trudnej młodzieży.

Pomoc zakażonym HIV oferują m.in. katolickie ośrodki leczenia uzależnień. – Samo zakażenie nie jest powodem, by te osoby tam trafiały, jeśli jednak są uzależnione od narkotyków i zakażone – to jak najbardziej tak – powiedział o. Nowak.

„Jako prowincjał Zakonu Kamilianów uczulam moich kleryków, by pamiętali, że każda pomoc ludziom chorym, a już szczególnie chorym wykluczonym społecznie, wymaga kompetentnego przygotowania merytorycznego” – powiedział o. Nowak.

Jego zdaniem, pomaganie chorym wymaga też od każdego zakonnika cechy trudnej: wolności od jakichkolwiek uprzedzeń – rasowych, światopoglądowych czy związanych z orientacją seksualną. – Te uprzedzenia istnieją, czasami sobie ich nawet nie uświadamiamy, powinniśmy z nimi walczyć – dodał.

W opinii o. Nowaka, Kościół powinien uwrażliwiać kleryków i młodych księży, w ramach formacji seminaryjnej, na problemy osób zakażonych HIV. – Osoby zakażone z ich problemami mogą coraz częściej spotkać w konfesjonale. Pamiętajmy, że zakażonych w Polsce przybywa, wielokrotnie są to osoby wierzące i korzystają z sakramentów. Młodzi księża powinni być przygotowani do uczciwej rozmowy z nimi – zdarza się w praktyce, że chory na AIDS nie powie o swoim problemie nikomu poza księdzem – uznał.

Zdaniem kamilianina, powinniśmy być solidarni z osobami chorymi na AIDS. – Realizujemy w ten sposób przesłanie Jana Pawła II, wypowiedziane na spotkaniu z chorymi na AIDS: „Być bliźnim w dobie AIDS oznacza nieść miłość i miłosierdzie, a wykluczyć dyskryminację i opuszczenie”.

O. Nowak tłumaczy, że dobrze byłoby, aby Kościół utworzył domy opieki i hospicja, w których znalazłyby schronienie bezdomne osoby chore na AIDS, które nie kwalifikują się do otrzymania miejsca w szpitalu, a jednocześnie nie mogą liczyć na inną pomoc. – Stworzenie takich miejsc godnego pobytu byłoby pięknym dziełem Kościoła – dodał.

Według szacunków UNAIDS na świecie HIV zakaziło się ok. 68 mln osób. Obecnie z wirusem żyją ok. 33 mln osób. Co 6 sekund na świecie ktoś zakaża się HIV, co 9 sekund jakaś osoba umiera na AIDS. Z tej przyczyny co 14 sekund zostaje osierocone dziecko. Zakażenia HIV dotykają głównie osób młodych. Ponad 50 proc. zakażających się HIV na świecie to osoby między 15. a 24. rokiem życia.