Nawet sto "spadających gwiazd" na godzinę

PAP |

publikacja 11.12.2009 11:01

W drugiej połowie nocy z niedzieli na poniedziałek zobaczymy nawet sto "spadających gwiazd" na godzinę - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Nawet sto "spadających gwiazd" na godzinę dawnzy58/www.flickr.com(cc)

Geminidy to jeden z najbardziej aktywnych i regularnych rojów meteorów na naszym niebie. Możemy je obserwować w okresie 7-17 grudnia. Maksimum występuje w nocy z 13 na 14 grudnia i wtedy, gdy warunki dopiszą, rój często popisuje się aktywnością przekraczającą 100 "spadających gwiazd" na godzinę.

Geminidy to zjawiska o średniej szybkości, wchodzą bowiem w naszą atmosferę z prędkością 35 km/s. Miejsce, z którego zdają się wybiegać te meteory (tzw. radiant), znajdujemy w konstelacji Bliźniąt; leży ono w bezpośrednim sąsiedztwie najjaśniejszych gwiazd tej konstelacji: Kastora i Polluksa. Wschodzi około godziny 16:30, najwyższą wysokość nad horyzontem osiąga około godziny 2:00, będąc wówczas aż 70 stopni nad południowym horyzontem.

Tegorocznego maksimum aktywności spodziewamy się nad ranem 14 grudnia. Dokładny moment przewidywany przez prognozy to godzina 6:10 naszego czasu. Tego dnia Słońce wschodzi o godzinie 7:38, a więc zaraz po maksimum aktywności niebo zacznie się rozjaśniać łuną naszej dziennej gwiazdy. Samo maksimum i jego gałąź wznosząca powinny być jednak obserwowane w doskonałych warunkach. Tym lepszych, że 16 grudnia wypada nów Księżyca, a więc nie będzie on przeszkadzał w podziwianiu słabych nawet zjawisk.

Ponieważ maksimum Geminidów jest dość szerokie, cała druga połowa nocy z 13 na 14 grudnia jest świetnym czasem do obserwacji tego roju.

International Meteor Organization (IMO) prezentuje na swojej stronie internetowej wykres aktywności roju, aktualizowany wraz z napływem kolejnych obserwacji. Na razie aktywność Geminidów jest słaba i nie przekracza 10 meteorów na godzinę. Doświadczenia z lat ubiegłych pokazują jednak, że na całkiem sporą aktywność będziemy mogli liczyć nie tylko w samo maksimum, ale także podczas nocy z 12 na 13 i z 14 na 15 grudnia.