Perły z listy UNESCO. Królewski Kraków

mk

publikacja 21.06.2017 14:27

Najbliższa sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbędzie się w Krakowie. Zanim rozpoczną się obrady, przypominamy polskie miejsca wyróżnione przez UNESCO. Zaczynamy od centrum Krakowa.

Perły z listy UNESCO. Królewski Kraków Henryk Przondziono /Foto Gość Krakowskie Stare Miasto zostało umieszczone na liście UNESCO już w 1978 roku, jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie

Spośród 14 polskich wpisów na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO wiele znajduje się w Małopolsce. Znaczna część z nich, nawet jeśli nie są to kościoły i świątynie, ma w swojej historii wątki związane z religią i Kościołem. To właśnie o nich chcemy przypomnieć w najbliższych dniach.

Na początek kilka słów o samym Krakowie, trudno bowiem o lepsze miejsce na obrady tej agendy ONZ.

Krakowskie Stare Miasto - wraz Kazimierzem i Wawelem - zostało umieszczone na liście UNESCO już w 1978 roku, jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie. Wpis ten obejmuje liczne krakowskie kościoły, umieszczone na i w okolicach Rynku Głównego, a także najważniejszy kościół archidiecezji - katedrę wawelską. To jednocześnie świątynia i nekropolia. Spoczywają tu bowiem szczątki królów Polski, w tym św. Królowej Jadwigi. W krypcie katedry swoje groby mają również Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, którego powtórny, wawelski pogrzeb odbył się 28 czerwca 1927 roku, czyli równo 90 lat temu.

Ostatni pogrzeb w katedrze odbył się nie tak dawno - niespełna rok temu w grobowcu arcybiskupów krakowskich, obok m.in. kard. Adama Stefana Sapiehy, spoczął kard. Franciszek Macharski. Wzgórze wawelskie to także najmniejsza parafia diecezji. Obecnie jej proboszczem jest ks. Zdzisław Sochacki.

Co jeszcze koniecznie trzeba zobaczyć, odwiedzając Kraków? Przede wszystkim kościół Mariacki, o którym Jan Paweł II powiedział: "Byłbym w sumieniu niespokojny, czy naprawdę byłem w Krakowie, gdybym nie odwiedził bazyliki Mariackiej".

Na krakowskim Starym Mieście, wpisanym na listę UNESCO jako całość, nie brakuje zresztą niewielkich perełek, którym warto poświęcić swój spacer (gdzie można spotkać takich krakowskich artystów, jak Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau czy Leszek Długosz). Wystarczy wspomnieć stojący na płycie Rynku Głównego kościół św. Wojciecha czy nietypowy, bo posiadający różową fasadę, kościół sióstr prezentek przy ul. św. Jana. Wszystkich wymienić nie sposób.


W 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO ma wziąć udział 3 tys. gości z prawie 200 krajów. Obrady potrwają od 2 do 12 lipca. Do samego ich rozpoczęcia będziemy przypominać kolejne, wpisane na listę UNESCO miejsca w Polsce. Polecamy zwłaszcza galerie zdjęć z tych pięknych zakątków.