Listy i pierścienie od Jana Pawła II

mk

publikacja 11.07.2017 15:18

Benedykt XVI przekazał wadowickiemu muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II wyjątkowe pamiątki.

Listy i pierścienie od Jana Pawła II Miłosz Kluba /Foto Gość Dary Benedykta XVI można oglądać do końca wakacji w części muzeum, w której prezentowane są pobłogosławiona przez Benedykta XVI kopia Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra w Rzymie oraz encykliki Jana Pawła II

Są to m.in. trzy pierścienie, podarowane kard. Ratzingerowi przez Jana Pawła II, w tym najcenniejszy, złoty pierścień, związany z Wielkim Jubileuszem Roku 2000. Jest też pierścień z Dobrym Pasterzem, który od Jana Pawła II otrzymywali biskupi i kardynałowie oraz srebrny pierścień z symbolem Chrystusa.

Jak mówi ks. Jacek Pietruszka, dyrektor muzeum, nowe eksponaty ukazują współpracę dwóch wybitnych hierarchów dla dobra Kościoła, bliskość dwóch papieży i są "świadectwem wielkości i świętości Jana Pawła II". - Jest to wyjątkowa sytuacja. Powiem szczerze, że nie liczyłem na aż tak wiele darów - przyznaje ks. Pietruszka.

W specjalnej gablocie umieszczono bowiem także trzy listy Jana Pawła II do kard. Josepha Ratzingera - z 1992 roku z gratulacjami z okazji powołania kard. Ratzingera na członka Akademii Nauk Moralnych i Politycznych Instytutu Francji; z 2003 roku z gratulacjami dla kard. Ratzingera po wydaniu przez niego książki "Wiara-Prawda-Tolerancja. Chrześcijaństwo a religie światowe"; z 2003 roku (po łacinie), wyznaczający kard. Ratzingera na legata papieskiego w czasie uroczystości jubileuszu 750-lecia kanonizacji św. Stanisława BM w Krakowie.

Listy i pierścienie od Jana Pawła II   Miłosz Kluba /Foto Gość Wśród przekazanych przez Benedykta XVI pamiątek są pierścienie, które otrzymał on od Jana Pawła II

Ks. Jacek Pietruszka dodaje, że przyglądając się tym dokumentom, a dokładnie złożonym pod nimi podpisom Jana Pawła II, można dostrzec, jak zmieniał się jego charakter pisma. - Wiemy dobrze, że choroba z biegiem lat utrudniała jego życie - przypomina dyrektor muzeum. Nową gablotę uzupełnia fotografia, wykonana 30 października 1988 roku, w czasie Mszy św. z okazji 10-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, przedstawiająca obu dostojników.

Dary Benedykta XVI można oglądać do końca wakacji w części muzeum, w której prezentowane są pobłogosławiona przez Benedykta XVI kopia Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra w Rzymie oraz encykliki Jana Pawła II.