Benedykt XVI na Rok św. Jakuba

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 02.01.2010 17:38

Droga św. Jakuba wymownie świadczy o chrześcijańskich korzeniach Europy. Tak o odradzającym się szlaku pielgrzymkowym do grobu Apostoła pisze papież do metropolity Santiago de Compostela z okazji Roku Jubileuszowego w sanktuarium św. Jakuba.

Benedykt XVI na Rok św. Jakuba Henryk Przondziono/Agencja GN Z okazji Roku Jubileuszowego w Santiago de Compostela papież skierował specjalny list do pielgrzymów.

Jubileuszowy Rok Święty ogłasza się w tym mieście na północy Hiszpanii we wszystkich latach, w których święto apostoła Jakuba – 25 lipca – przypada w niedzielę. Poprzedni obchodzono przed sześciu laty – w 2004 r., a następny będzie dopiero za 11 – w 2021 r.

„Do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela zdążają ludzie zwłaszcza z najróżniejszych regionów Europy, by odnowić i umocnić swą wiarę – pisze Benedykt XVI. – Droga ta, usiana tak licznymi świadectwami gorliwości, pokuty, gościnności, sztuki i kultury, opowiada wymownie o duchowych korzeniach Starego Kontynentu”. Ojciec Święty nawiązuje do hasła tegorocznych obchodów jubileuszowych: „Pielgrzymując ku światłu” oraz do tytułu listu pasterskiego arcybiskupa Santiago de Compostela: „Pielgrzymi wiary i świadkowie Chrystusa zmartwychwstałego”. Podkreśla, że pielgrzymujący Drogą św. Jakuba mają dawać świadectwo, iż Chrystus żyje i jest naszą nadzieją. Jubileusz w Santiago de Compostela zbiega się tym razem z Rokiem Kapłańskim. Papież zwraca uwagę na ważną rolę, jaką pełnią wobec pielgrzymów kapłani. Pomagają im spotkać się z Chrystusem przez sakramenty pokuty i Eucharystii.

Do grobu św. Jakuba pątnicy zdążają, często pieszo, na ogół w małych grupach czy wprost indywidualnie – co różni się od wielkich pielgrzymek do sanktuariów maryjnych. Coraz częściej wyruszają tam też Polacy. A szczególnym polskim pielgrzymem do Santiago de Compostela był Jan Paweł II, który odwiedził je dwukrotnie – w r. 1982, a następnie 1989, w ramach IV Światowego Dnia Młodzieży. Właśnie dzisiaj abp Barrio otworzył tam aleję noszącą jego imię – Avenida Xoán Paulo II (Aleja Jana Pawła II).