Powołano Radę Programową

PAP |

publikacja 08.01.2010 14:19

W Krakowie powołano w piątek 18-osobową Radę Programową przy Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. Jej przewodniczącym został biskup Tadeusz Pieronek.

bp Tadeusz Pieronek Henryk Przondziono/agencja GN bp Tadeusz Pieronek

Rada będzie organem doradczym. Instytut Dialogu Międzykulturowego powstał w marcu zeszłego roku. To wspólna inicjatywa: województwa małopolskiego, gminy Kraków i Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", które zobowiązały się do zapewnienia pieniędzy na jego działalność i rozwój. W tym roku ma to być 2,2 mln zł.

Instytut jest samorządową instytucją kultury. Ma się zajmować utrwaleniem dziedzictwa, które pozostawił papież, i inspirowaniem dialogu między religiami i kulturami, m.in. przez organizację konferencji naukowych, wykładów, wystaw i działalność wydawniczą.

"Program Instytutu jest wielki: zachowanie dziedzictwa Jana Pawła II oraz promocja, żeby postać Jana Pawła II ciągle żyła w świadomości nas Polaków i tych, którzy przyjeżdżają do naszego kraju, żeby spotkać się z Janem Pawłem w jego Ojczyźnie, w jego mieście. Taki jest cel Instytutu" - mówił w piątek metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Dodał, że to opatrzność dała Krakowowi Łagiewniki i Jana Pawła II i należy to wykorzystać w promocji miasta, które zawsze było otwarte na inne kultury i inne narodowości.

Prezydent miasta Jacek Majchrowski powiedział, że do Krakowa od wieków przyjeżdżali studenci, uczeni, rzemieślnicy i artyści. "Kraków zawsze był takim tyglem narodowości. Herb Krakowa z otwartą bramą pokazującą, żeby wszyscy tu przyjeżdżali, że dla wszystkich jest ona otwarta, też jest symbolem wielokulturowości i wielonarodowości Krakowa" - mówił

Dodał, że to właśnie w Krakowie poprzez studia i posługę biskupią kształtowała się osobowość Jana Pawła II, który znakomicie rozumiał ideę wielokulturowości. "To jest ta idea, którą on cały czas kultywował, rozwijał, miał jej świadomość. Niewykorzystanie tego byłoby zbrodnią dla miasta" - podkreślił.

Marszałek Małopolski Marek Nawara przypomniał, że w 2010 r. obchodzone będzie 5-lecie śmierci Jana Pawła II, 90. rocznica urodzin Karola Wojtyły, a w październiku być może nastąpi uroczystość jego beatyfikacji.

Według bpa Pieronka prace w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II są zaplanowane bardzo szeroko, bo chodzi o prezentację różnych kultur i dialog między nimi. Jak dodał, powołana w piątek Rada Programowa musi się teraz spotkać, wysłuchać opinii i pomysłów swoich członków i zastanowić się, które z nich będzie można zrealizować. Zastępcą przewodniczącego Rady został rektor UJ prof. Karol Musioł, a sekretarzem jest wiceprezes sieci Radia Vox ks. Robert Pietrzyk.

W piątek spotkała się także Rada Programowa Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się". W 2010 r. Centrum będzie się promować na Targach Turystyki Religijnej w Rzymie, chce też reklamować się na krakowskich tramwajach. Trwają prace nad przekształceniem linii tramwajowej nr 8 kursującej z Łagiewniki przez Franciszkańską do Bronowic w linię specjalną, tak by podróżujący nią mieli informacje o ważnych miejscach związanych z Janem Pawłem II.

W ramach Centrum JP II ma być powołane Papieskie Centrum Informacji prowadzące praktyki dla studentów dziennikarstwa, powstanie też Szkoła Nowej Ewangelizacji, a jednym z jej pomysłów jest przygotowanie gier planszowych dla dzieci - pierwsza dotyczyłaby 104 pielgrzymek Jana Pawła II po świecie.

Prezes Centrum ks. Jan Kabziński poinformował, że na rozpoczętą w październiku 2008 r. budowę Centrum Jana Pawła II wydano do tej pory 8,9 mln zł. Obecnie trwa wznoszenie ścian Instytutu Jana Pawła II i Centrum Wolontariatu. Oba te budynki mają być gotowe w październiku. Budowany jest też kościół, w którym znajdą się w przyszłości relikwie Jana Pawła II, jego dolna część - w związku ze spodziewaną beatyfikacją - ma być ukończona w październiku.

Kolejne budynki Centrum: Muzeum Jana Pawła II i Centrum Konferencyjne będą wznoszone od marca 2010 do 2012 r.