Potępienie zabójstwa chrześcijan

KAI |

publikacja 08.01.2010 17:24

Włoskie środowiska żydowskie zaniepokojone są ostrzelaniem wiernych Kościoła koptyjskiego, wychodzących z Pasterki sprawowanej w mieście Nag Hammadi, w południowym Egipcie. Głos w tej sprawie na łamach biuletynu włoskiego związku wspólnot żydowskich zabrała historyk, Anna Foa.

Potępienie zabójstwa chrześcijan STR / PAP/EPA Pogrzeb ofiar zamachu

Zabójstwo ośmiorga chrześcijan koptyjskich w Egipcie to wydarzenie „pogrążające w żałobie wszystkich, którym leży na sercu wolność religii i sumienia, budzącym niepokój sygnałem starcia, które staje się coraz gwałtowniejsze i w którym wszyscy ci, którzy nie są muzułmanami, a więc chrześcijanie, żydzi, ale również muzułmanie umiarkowani i nazbyt świeccy, uważani są za wrogów radykalnego islamu”, stwierdza autorka.

Jej zdaniem, w Egipcie mamy do czynienia z „nierozumną i straszliwą wojną polityczno-religijną”, która trwa już od dawna i na którą władze tego kraju nie zwracają właściwie żadnej uwagi.

Anna Foa, córka nieżyjącego już znanego działacza lewicowego i związkowego Vittorio Foa, od dwóch lat współpracuje z watykańskim dziennikiem „L'Osservatore Romano