Afganistan przejmie kontrolę nad amerykańskim więzieniem

PAP |

publikacja 10.01.2010 08:43

Władze Afganistanu zgodziły się w sobotę przejąć kontrolę nad amerykańskim więzieniem wojskowym Bagram na północ od Kabulu, na mocy porozumienia podpisanego z przedstawicielami sił ONZ w Kabulu - poinformowało w oficjalnym komunikacie afgańskie ministerstwo obrony.

Rząd Afganistanu przejmie kontrolę nad więzieniem i odpowiedzialność za "przesłuchiwanie, przetrzymywanie. obserwowanie i badanie" więźniów - głosi komunikat.

Więzienie w Bagram, w którym amerykańscy żołnierze pobili na śmierć dwie osoby zatrzymane w 2002 roku, pozostawało do tej pory - tak jak Abu Ghraib i baza Guantanamo - symbolem brutalnych metod traktowania więźniów, przyjętych przez administrację byłego prezydenta USA George'a W. Busha.

Więzienie powstało podczas kampanii przeciw talibom w 2001 roku; przez osiem lat jego siedzibą był post-sowiecki hangar lotniczy - pisze Reuters.

W zeszłym miesiącu został on zastąpiony przez specjalnie zbudowane więzienie, którego standardy, według Waszyngtonu, są zgodne z międzynarodowymi normami - informuje Reuters. Koszt budowy nowego budynku wyniósł 60 mln dol.

Odpowiedzialność za nowe więzienie w Bagram przejmie docelowo afgańskie ministerstwo sprawiedliwości.

W więzieniu przebywało 750 osób - według Reutera lub 650 według agencji AFP, a wśród nich 30 cudzoziemców.

Więźniowie, w którym Amerykanie przetrzymywali osoby podejrzane o terroryzm, nie mieli do tej pory dostępu do adwokatów ani procesów sądowych - Waszyngton musiał odstąpić od takich praktyk w zeszłym roku w ramach porozumienia o wycofywaniu wojsk USA z Iraku.

Nowe więzienie otwarto w listopadzie; nazwane zostało "centrum więziennym Parwan" (od nazwy prowincji, w której się znajduje)