Szczątki ośmiu osób w trumnie admirała Karwety

Wojciech Teister

publikacja 08.08.2017 16:50

Wdowa po dowódcy Marynarki Wojennej komentuje wyniki ekshumacji.

Szczątki ośmiu osób w trumnie admirała Karwety Marynarka Wojenna RP / CC 2.5 Wiceadmirał Andrzej Karweta

Admirał Andrzej Karweta - dowódca polskiej Marynarki Wojennej - zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.  W czasie ekshumacji przeprowadzanych na wniosek prokuratury w ramach śledztwa smoleńskiego w jego trumnie znaleziono szczątki aż ośmiu osób, ponadto były tam dwa szczątki niezidentyfikowane.

O tym, w jaki sposób potraktowano szczątki admirała powiedziała w czasie konferencji prasowej jego żona.

- Zobaczyłam mundur mojego męża, mundur admiralski, pod mundurem bielizna, nie jego, mała, w znacznie mniejszym rozmiarze, zielona (…), sądzę, że należała do jakiegoś przedstawiciela wojsk lądowych - powiedziała Mariola Karweta, która była obecna przy otwarciu trumny.

Pod mundurem i bielizną znajdowały się różnego rodzaju worki wypełnione szczątkami - od takich, jakie służą do transportu zwłok, przez worki na śmieci po żółtą reklamówkę. W trumnie znajdowała się m.in. dodatkowa ręka oraz żuchwa. Siedem szczątków ciała admirała jak dotąd znaleziono w czterech innych trumnach.

– Boję się podjąć decyzję o kolejnym pogrzebie. Boję się, bo sekcje się nie zakończyły, a dla mnie każdy pogrzeb, każdy jego pogrzeb jest ogromnym dramatem. (...) Mam nadzieję, iż po tym wszystkim w końcu z godnością pochowam swojego męża - mówiła dziś wdowa po dowódcy polskiej Marynarki Wojennej.