Słowacja: Jezuita odznaczony

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 10.01.2010 16:59

Najwyższymi odznaczeniami państwowymi Republiki Słowackiej uhonorowany został jezuita z Trnawy, 79-letni ks. Sebastian Labo. Znalazł się on wśród 20 osobistości życia naukowego i kulturalnego wyróżnionych przez prezydenta Ivana Gašparoviča.

Laureat prezydenckiego Krzyża Kawalerskiego Księcia Pribiny „za nadzwyczajne zasługi dla rozwoju kultury”, ks. Labo, zasłynął już na początku lat osiemdziesiątych ub. wieku, kiedy to przebywając na emigracji we Włoszech i Niemczech napisał książkę pt. „Zabiję pasterza” o zamachu na życie Jana Pawła II w świetle objawień fatimskich, tłumaczoną m.in. na jęz. polski.

Po upadku reżimu komunistycznego, już na Słowacji ks. Labo poświęcił się całkowicie propagowaniu nauczania i apostolskiej działalności Jana Pawła II. Jest autorem 9 tomów książek-albumów dotyczących papieskich podróży po świecie, w tym trzech na Słowację, wydawanych pod wspólnym tytułem „Latający pielgrzym”. Aktualnie w przygotowaniu do wydania jest już drugi tom dotyczący pontyfikatu Benedykta XVI.

Wydając kolejne tomy, przez wszystkie te lata przemierzył wielokrotnie Słowację wzdłuż i wszerz, jako kaznodzieja przybliżając wiernym licznych parafii nauczanie papieży. Przed trzema laty za tę działalność otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Trnawskiego.

Ks. Labo jest też znawcą życia Kościoła w Polsce, mówi płynnie po polsku. Polskę i Polaków, jak sam często powtarza, „bardzo kocha i podziwia”.