Zmarł kard. Razafindratandra

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 10.01.2010 17:02

Na Madagaskarze zmarł 9 stycznia w wieku 84 lat kard. Armand Gaétan Razafindratandra SJ, emerytowany arcybiskup Antananarywy. Pochodził ze starej malgaskiej rodziny dawnego gubernatora ówczesnej Tananarywy, która przyjęła chrzest dość wcześnie.

Jako młody chłopak ukończył niższe seminarium duchowne, po którym wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Studiował w jezuickim Kolegium św. Michała w Ambotoroka, gdzie ukończył filozofię i teologię. W 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie, po których wysłano go na dalsze studia w paryskim Instytucie Katolickim. Specjalizował się w katechetyce i zagadnieniach społecznych. Po powrocie na Madagaskar był odpowiedzialny za centrum katechetyczne, w którym przygotowywał malgaskie podręczniki do nauki religii. Był również rektorem seminarium.

W 1978 r. ks. Razafindratandra został mianowany biskupem. Posługę pasterską pełnił z wielkim oddaniem. Wizytowane parafie nawiedzał pieszo, mimo że jego diecezja miała ponad 100 tys. km². Był założycielem ekumenicznej komisji teologicznej na Madagaskarze, która odegrała niezaprzeczalną rolę w czasie demokratycznych przemian na wyspie po roku 1989 r. Pięć lat później W 1994 r. Jan Paweł II dołączył go do grona kardynalskiego, a w latach następnych 1997-2002 przewodniczył on malgaskiemu episkopatowi. Kard. Razafindratandra odwiedził też w 2002 r. Polskę, której podziękował za bł. Jana Beyzyma SJ, apostoła trędowatych na Madagaskarze.