Muzeum Historii Żydów Polskich powstanie na przełomie 2011/2012

PAP |

publikacja 12.01.2010 08:59

Mimo czasowego wstrzymania robót przy budowie budynku Muzeum Żydów Polskich na skutek niekorzystnych warunków pogodowych, niektóre prace wyprzedzają harmonogram. "Sezon rozpoczniemy od wylania stropu nad podziemiami, a ponieważ wszystko idzie sprawnie, budynek może już być gotowy na przełomie 2011 i 2012 roku" - powiedział PAP dyrektor Muzeum, Jerzy Halbersztadt.

Muzeum Historii Żydów Polskich powstanie na przełomie 2011/2012 Józef Wolny/ Agencja GN

Muzeum Historii Żydów Polskich powstaje w Warszawie naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta.

"Prace budowlane są bardzo terminowo prowadzone, niektóre nawet wyprzedzają harmonogram. Także ze spokojem myślimy, że budynek powinien być gotowy na przełomie 2011 i 2012 roku, przy czym data oficjalna to marzec 2012. Obecnie zakończyły się prace ziemne, rozpoczęto prace betonowe, zakończono większość fundamentów oraz wzniesiono znaczną część zewnętrznych ścian oraz filarów betonowych, na których opierać się będzie struktura naziemna" - opowiadał Halbersztadt.

Zaznaczył równocześnie, że prace budowlane chwilowo z uwagi na warunki atmosferyczne zostały wstrzymane, cały czas jednak są uzupełniane materiały i trwają przygotowania do wylania stropu i położenia płyty oddzielającej kondygnację naziemną, co jest planowane na koniec lutego lub początek marca. Cała bryła ma być gotowa w ciągu przyszłego roku, prace wykończeniowe są jednak planowane na dużo dłużej.

Jak dodają przedstawiciele Muzeum, podczas dotychczasowych prac budowlanych nie odnaleziono żadnych niezwykłych lub wartościowych przedmiotów, ani szczątków ludzkich.

Wedle relacji dyrektora, wciąż jest jeszcze dyskutowanych wiele szczegółowych kwestii dotyczących wyglądu placówki. "Korzystamy m.in. z konsultacji w kwestiach estetyczno-wizualnych oraz w dziedzinie instalacji technicznych i ich praktycznego zastosowania. W ich wyniku na przykład jedna z istotnych części budynku, ściana tzw. krzywoliniowa została opracowana w technologii betonu natryskowego, a nie prefabrykowanych elementów betonowych, ponieważ po próbach okazało się, że taka metoda będzie lepsza" - mówił Halbersztadt.

Prace nad wystawą główną muzeum także są prowadzone według ścisłego harmonogramu. "Prace projektowe mają się zakończyć w październiku. Jej produkcja będzie zamówiona i wykonana poza terenem placówki, zainstalowana zostanie w 2012 roku. Wystawa została już opracowana w dość szczegółowej formie. Stopniowo jej poszczególne części będą przyjmowały wygląd ostateczny. Na przełomie stycznia i lutego ma być gotowa galeria na temat średniowiecza, a w marcu - na temat holokaustu, w maju - o okresie powojennym" - wyliczał dyrektor.

Poinformował także, że podczas ubiegłorocznego koncertu znanego amerykańskiego skrzypka Joshuy Bella, z którego dochód był przeznaczony na rzecz budowy muzeum, udało się zebrać kwotę ponad 1 mln zł w Polsce i 250 tys. dolarów na konta komitetu budowy w USA.

Zgodnie z projektem autorstwa fińskiego architekta Rainera Mahlamakiego Muzeum Historii Żydów Polskich, będzie miało ponad 12 tys. m. kw. powierzchni użytkowej, z czego blisko 5 tys. m. kw. zajmie wystawa główna i wystawy czasowe. Na górnym poziomie mają się znajdować m.in. sala kinowa i sale konferencyjne, pomieszczenia centrum edukacyjnego oraz wystawy okresowe. Stała ekspozycja ma zająć dolny, podziemny poziom.

Autorem inicjatywy utworzenia muzeum było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 roku ogłoszono werdykt jury na projekt placówki, w roku 2006 została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i m.st. Warszawa a projektantami muzeum, zaś w czerwcu 2007 roku w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Placówka ma powstać do marca 2012 roku.