Spotkanie prezydentów miast papieskich

KAI |

publikacja 12.01.2010 16:50

Prezydenci i burmistrzowie kilkudziesięciu „miast papieskich” z całej Polski spotkali się 12 stycznia w gmachu Konferencji Episkopatu w Warszawie.

Rozmawiano o tegorocznym, dziesiątym Dniu Papieskim, który obchodzony będzie 10 października pod hasłem: „Odwaga świętości”. Prawdopodobnie Dzień Papieski poprzedzi o kilka dni beatyfikację Jana Pawła II.

Prowadzący spotkanie sekretarz Episkopatu bp Stanisław Budzik zaznaczył, że obecny rok ma charakter wyjątkowy, gdyż wiąże się z 5-tą rocznicą śmierci Papieża-Polaka, prawdopodobnie wyniesieniem go na ołtarze oraz z 10. rocznicą powołanej przez Episkopat Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Od 2001 r. Fundacja organizuje Dni Papieskie i buduje „żywy pomnik” Jana Pawła II w postaci stypendiów dla zdolnej a niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi.

Abp Józef Michalik, dziękując prezydentom i burmistrzom „miast papieskich”, czyli tych, które odwiedził Ojciec Święty, przypomniał, że Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia jest „wspaniałym dziełem, polegającym na wydobywaniu z pokładów naszego narodu tego dobra, jakie zostało w nim złożone”.

Przewodniczący Episkopatu dziękował przedstawicielom miast za wieloletnie zaangażowanie w postaci organizacji Dni Papieskich na swoim terenie oraz zbiórek na rzecz młodzieży, której oferowana jest edukacja. Nawiązując do obchodzonego w bieżącym roku jubileuszu 10-lecia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia hierarcha skierował szczególne podziękowania na ręce Piotra Gawła, autora koncepcji Fundacji i pierwszego prezesa jej zarządu oraz ks. Jana Droba, który obecnie kieruje jej pracami.

Abp Kazimierz Nycz, który dziś został wybrany przez Radę Fundacji na jej przewodniczącego podsumował ubiegłoroczny Dzień Papieski. Przypomniał, że w ramach zbiórki w parafiach oraz na ulicach miast zebrano w sumie 6 mln 900 tys. złotych, które umożliwią wypłacanie 2 tys. 300 stypendiów edukacyjnych młodym ludziom z całej Polski. Wyraził nadzieję, że „być może tegoroczne obchody Dnia Papieskiego znajdą wzmocnienie poprzez to, co w postaci beatyfikacji Jana Pawła II pragnie dać nam Bóg”.

Osobom zaangażowanym dotąd w tworzenie Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, a przede wszystkim jej dotychczasowemu przewodniczącemu abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu wyraził wdzięczność m. in. „za konsekwentne przybliżanie młodemu pokoleniu przesłania pontyfikatu Jana Pawła II”. Poinformował, że abp Gocłowski pozostaje nadal w radzie Fundacji w charakterze jej wiceprzewodniczącego.

Abp Gocłowski zwracając się do prezydentów i burmistrzów nazwał ich „papieską rodziną”, którą łączy troska o dalsze przekazywanie przesłania Jana Pawła II. Podziękował im też za pracę w samorządach, które nazwał „największym sukcesem 20 lat istnienia wolnej Rzeczypospolitej”.

Ks. Jan Drob, obecny prezes Fundacji, nawiązując do hasła „papieskiej rodziny”, zaproponował stworzenie bardziej formalnego Grona Przyjaciół Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który by składał się z przedstawicieli „miast papieskich”. Wielu obecnych na sali prezydentów poparło tę ideę, deklarując zaangażowanie nad wypracowaniem trwałych zasad współpracy z Fundacją i jej bardziej systematycznego wspierania.

Ks. Drob – dokonując krótkiego podsumowania 10-letniej działalności Fundacji – podziękował za życzliwość i wsparcie z jaką spotkała się ona dotąd w polskich miastach. Przypomniał też formacyjną rolę corocznych obozów dla stypendystów Fundacji, organizowanych kolejno: w Krakowie – w roku 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, w Warszawie – w roku 60. rocznicy Powstania warszawskiego, w Trójmieście – w roku 25-lecia „Solidarności”, w Poznaniu – w roku 50-lecia Powstania Poznańskiego, a następnie we Wrocławiu, w aglomeracji górnośląskiej i w Łodzi.

Zapowiedział, ze tegoroczny obóz dla stypendystów będzie związany z ich pielgrzymowaniem do Jasną Górę w dniach 19 – 22 lipca. Nastąpi tam zawierzenie Fundacji Matce Bożej.

Abp Michalik ogłosił, że tegoroczny Dzień Papieski, przypadający 10 października, obchodzony będzie pod hasłem: „Odwaga świętości”.

Prymas-senior kard. Józef Glemp powiedział, że tegoroczne hasło ukazuje bardzo ważny wymiar pontyfikatu Jana Pawła II, a zarazem jest adresowane do nas wszystkich, jako zadanie. „Niech ten Dzień Papieski, który się zbliża, będzie głęboką refleksją, jak możemy przezwyciężyć zło, a bardziej promować dobro - mając świadomość powszechnego powołania do świętości” – dodał.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, przypomniała w swoim wystąpieniu zasługi, jakie dla powołania Fundacji poniósł nieżyjący już bp Jan Chrapek. Z kolei Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi, życzył wszystkim, aby przyszłoroczny dzień święta Trzech Króli był dniem wolnym od pracy. Warto przypomnieć, że idea dnia wolnego w dniu 6 stycznia, została podjęta na analogicznym spotkaniu prezydentów „miast papieskich” przed kilku laty, na wniosek Jerzego Kropiwnickiego.

Na zakończenie obecni złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem przy dźwiękach kolęd, śpiewanych przez zespół stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.