Księża na kursie z bioetyki

KAI |

publikacja 14.01.2010 13:28

- Taka wiedza jest im potrzebna, bo temat jest aktualny i ważny - powiedział KAI dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii. W kursie duszpasterskim o bioetyce weźmie udział prawie 1000 kapłanów.

Księża na kursie z bioetyki Henryk Przondziono/Agencja GN

- Podczas katechez, spotkań z wiernymi i w konfesjonałach księża coraz częściej spotykają z tematem in vitro i dylematów etycznych związanych z tą metodą sztucznego zapłodnienia. Chcemy przedstawić księżom najnowsze dokonania medyczne i powiedzieć o alternatywie dla in vitro. Jest nią naprotechnologia. Taka wiedza jest im potrzebna, bo temat jest aktualny i ważny - powiedział w rozmowie z KAI ks. Wiesław Piotrowski dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii.

Podczas kursu prelekcję „Kwestie bioetyczne we współczesnym duszpasterstwie” wygłosi bp Józef Wróbel, natomiast o aktualnych problemach etyczno-medycznych na początku XXI wieku powie lek. Piotr Klimas.

Kurs duszpasterski dla księży z dekanatów województwa małopolskiego odbędzie się 28 stycznia w Nowym Sączu i 29 stycznia w Tarnowie a dla księży z dekanatów województwa podkarpackiego 30 stycznia w Tarnowie. W sumie w kursie weźmie udział 950 kapłanów. To proboszczowie i wikariusze parafii diecezji tarnowskiej.

W Tarnowie ruszają także cykliczne spotkania dla małżeństw poświęcone naprotechnologii, organizowane przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Tarnowskiej wraz z parafią NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach.

Propozycja skierowana jest głównie do par małżeńskich mających problemy z płodnością, które pragną leczyć się przy pomocy naprotechnologii. Pokaz slajdów i prezentowane materiały mają na celu zapoznanie zainteresowanych małżeństw z ogólnymi informacjami na temat obserwacji oraz zapisu biologicznych markerów płodności, przy użyciu Modelu Creightona.

Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu w sali Poradni Rodzinnej przy Parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach (czas trwania ok. 2 godz.). Będzie je prowadzić Agnieszka Juszczyk, doradca życia rodzinnego.

Terminy najbliższych spotkań to: 20 stycznia, 24 lutego, 17 marca, 21 kwietnia, 19 maja i 16 czerwca o godz. 18:45.

Liczba miejsc jest ograniczona. Przyjmowane będą tylko osoby zgłoszone. Zapisy odbywają się mailowo: agnieszka.juszczyk@naprocare.pl lub w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Tarnowskiej tel. 14 63-17-360