Tetrapod wizytówką Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego

PAP |

publikacja 14.01.2010 17:11

Logotyp Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego będzie nawiązywał do tetrapoda - najstarszego czworonożnego zwierzęcia lądowego, którego ślady odkryto w kamieniołomie pod Kielcami - zapowiedzieli w czwartek przedstawiciele Regionalnej Organizacji Turystycznej województwa świętokrzyskiego.

ROT chce też promować region pod nowym hasłem: "Świętokrzyskie czaruje - tu zaczęło się życie!".

"Chcemy wykorzystać to odkrycie we wszystkich naszych dotychczasowych działaniach promocyjnych" - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciel ROT Łukasz Wilczyński. Świętokrzyska ROT jest odpowiedzialna za promocję projektu szlaku, realizowanego przez miasto Kielce w ramach Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka".

Szlak ma połączyć 20 najciekawszych obiektów geologicznych i archeologicznych w województwie świętokrzyskim. W ramach projektu w kieleckim rezerwacie Wietrznia powstanie Centrum Geoedukacji z galerią ziemi, które ma być profesjonalnym ośrodkiem kształcenia geologicznego. Na terenie Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczego w Krzemionkach k. Ostrowca Świętokrzyskiego powstanie zespół wystawienniczo-konferencyjny połączony z istniejącą podziemną galerią. Do szlaku włączono także kamieniołom Zachełmie, w którym naukowcy znaleźli tropy tetrapoda. Kamieniołom będzie w przyszłości rezerwatem geologicznym.

Jak mówiła dyrektor świętokrzyskiej ROT Małgorzata Wilk-Grzywna, Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny ma powstać do końca 2011 roku. Projekt o wartości ponad 32 mln zł jest w 85 proc. dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony konkurs na logotyp szlaku, który ma nawiązywać od postaci tetrapoda. Do końca lutego będzie można zgłaszać propozycje logo. Internauci wybiorą spośród nich 10 projektów, z których jury wybierze zwycięzcę. Najlepsza wizualizacja będzie wykorzystana do projektu tablic informacyjnych, wydawnictw, strony internetowej z grą edukacyjną, gadżetów i filmu promocyjnego dotyczących szlaku.

W nieczynnym kamieniołomie Zachełmie pod Kielcami w Górach Świętokrzyskich naukowcy - Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego oraz Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego - odkryli skamieniałości i odciski stóp tetrapodów, najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych.

Ślady są starsze o ok. 18 mln lat od najstarszych tego typu skamieniałości znanych nauce. Z pierwszych tetrapodów wywodzą się płazy, gady, ptaki i ssaki. Znalezisko pochodzi z okresu dewońskiego, sprzed 395 mln lat.

Naukowcy poinformowali o odkryciu tydzień temu. Wyniki badań opublikowali na łamach najnowszego numeru prestiżowego tygodnika naukowego "Nature".

Obecny na kieleckiej konferencji Piotr Szrek podkreślał, że odkrycie jest zjawiskiem, które może przyczynić się do promowania regionu, jak to się dzieje w podobnych sytuacjach na całym świecie.