Kradzież cennej figury z Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

PAP /www.archidiecezja.pl

publikacja 22.08.2017 13:40

Policja w Gnieźnie wyjaśnia okoliczności kradzieży XVIII-wiecznej figury św. Franciszka z Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zabytek skradziono w ubiegłym tygodniu.

Kradzież cennej figury z Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej Roman Koszowski /Foto Gość Muzeum Archidiecezjalne i Kościół Św. Jerzego w Gnieźnie.

Oficer prasowy gnieźnieńskiej policji asp. sztab. Anna Osińska potwierdziła we wtorek PAP, że kradzież nastąpiła w miniony piątek. Dodała, że wartość figury o wysokości 56 cm i koloru białego jest szacowana na 5 tys. zł.

Śledztwo w sprawie kradzieży nadzoruje prokuratura w Gnieźnie. Policja nie chce na razie podawać szerszych danych na temat okoliczności kradzieży.

Lokalne media podały we wtorek, że według nieoficjalnych informacji, w piątek w trakcie zwiedzania ekspozycji figurę zabrał i schował pod ubranie jeden ze zwiedzających. Moment kradzieży zarejestrował monitoring. Policja nie komentuje tych doniesień.

 

Za stroną Archidiecezji Gnieźnieńskiej publikujemy oświadczenie Muzeum w sprawie kradzieży figury św. Franciszka:

Komentarz do zdarzenia z dnia 18 sierpnia 2017:

  1. Zgodnie z zapisem monitoringu Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, do kradzieży doszło w dniu 18 sierpnia 2017 roku około godziny 11.00.
  2. Złodziej podszył się pod turystę, wykupił bilet do muzeum i wszedł na wystawę.
  3. Monitoring muzealny zarejestrował bardzo dokładny wizerunek sprawcy zdarzenia.
  4. O zdarzeniu została powiadomiona policja, kroki w tej sprawie zostały poczynione niemalże od razu. Policja z Komendy Miejskiej w Gnieźnie oraz Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu pracowała na miejscu zdarzenia od godz. 18.00 do godz. 2.00 w nocy.
  5. Skradziony zabytek to rzeźba, postać św. Franciszka z XVIII wieku, jej wartość szacowana jest na 5 tys. złotych.
  6. Rzeźba stanowiła uzupełnienie ekspozycji. Stała obok zabezpieczonej gabloty, w której prezentujemy cenny komplet naczyń liturgicznych należących niegdyś do kard. Mieczysława Ledóchowskiego.
  7. Sala w której eksponowana była rzeźba, jako jedna z nielicznych w muzeum, nie była wyposażona w kamerę monitorującą.
  8. Wszystkie gabloty znajdujące się w muzeum są objęte specjalistycznym zabezpieczeniem wewnętrznym. 13. na 18. sal muzealnych jest zabezpieczona wysokiej rozdzielczości kamerami monitorującymi.
  9. W związku z zaistniałą sytuacją w muzeum wprowadzone zostały dodatkowe, zaostrzone rygory, dotyczące wnoszenia bagażu oraz ubioru turystów zwiedzających wystawę.
  10. W obecnej chwili trwa śledztwo w tej sprawie i na prośbę policji nie możemy udzielać więcej informacji na ten temat.