Kliczko z kościelnym odznaczeniem

KAI |

publikacja 16.01.2010 16:05

Znany bokser ukraiński, zawodowy mistrz świata w wadze ciężkiej Witalij Kliczko otrzymał order Świętego Równego Apostołom Księcia Włodzimierza II stopnia.

To jedno z najwyższych odznaczeń Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego; UKP) wręczył mu 13 stycznia w kijowskiej cerkwi św. Eliasza sekretarz metropolii kijowskiej tego Kościoła ks. protojerej Witalij Kosowski.

Kliczko był jednym z kilkunastu działaczy społecznych, nagrodzonych przez UKP.

Odznaczony powiedział po ceremonii, że uważa za „wielki zaszczyt trzymać w ręku tę nagrodę”. „Szczególnie przyjemnie jest otrzymać ją w tych dniach, bo przecież całkiem niedawno w ciepłym kręgu rodzinnym obchodziliśmy Boże Narodzenie, a już 19 stycznia [według starego stylu – KAI] będziemy świętować Chrzest Pański” – dodał sportowiec.

Zwrócił następnie uwagę, że „Kościół zawsze bronił zasad sprawiedliwości, równości, pomocy bliźniemu, a to jest właśnie to, czego brakuje dzisiaj Ukrainie”. Toteż nagroda ta „świadczy o tym, że moje działania są wierne Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu i jego zwierzchnikowi, metropolicie Włodzimierzowi” – dodał bokser, znany w swoim kraju nie tylko z osiągnięć sportowych, ale również z działalności charytatywnej na rzecz najuboższych oraz z pomocy przy odbudowywaniu obiektów sakralnych.

Witalij Kliczko urodził się 19 lipca 1971 na terenie dzisiejszej Kirgizji. Karierę sportową rozpoczął pod koniec lat osiemdziesiątych. Na ringu zawodowym zadebiutował 16 listopada 1996, zwyciężając już w II rundzie przez nokaut Amerykanina Tony’ego Bradhama. Później wielokrotnie walczył o najwyższe tytuły, z których pierwszy – mistrza świata jednej z organizacji boksu zawodowego – WBO, zdobył w 1999. Do tej pory stoczył 40 walk, z których wygrał 38, w tym 37 przez nokaut. Po raz ostatni, jak dotychczas, walczył 13 grudnia ub.r., pokonując po 12 rundach na punkty Amerykanina Kevina Johnsona i zdobywając pas mistrza świata innej organizacji – WBC.

Sportowiec ma młodszego brata – Wołodymyra, który również jest zawodowym bokserem wagi ciężkiej i też ma na koncie tytuły mistrza świata różnych organizacji. Obaj ukończyli Uniwersytet Kijowski, a Witalij ma tytuł doktora.