Gnieźnieński Dzień Judaizmu

KAI |

publikacja 17.01.2010 14:56

Gniezno po raz kolejny włączyło się w obchody dorocznego Dnia Judaizmu. Przed południem 16 stycznia w Kolegium Europejskim odbyła się sesja naukowa „Judaizm i chrześcijaństwo. Razem czy osobno?”. Wieczorem natomiast w katedrze gnieźnieńskiej wystąpiła Justyna Steczkowska.

„Celem dnia judaizmu jest pogłębienie świadomości katolików na temat własnych korzeni. Poprzez to odkrywamy, że judaizm nie jest czymś obcym, ale że stanowi część naszego dziedzictwa. Poznając innego, w tym przypadku wyznawcę judaizmu, tak naprawdę poznajemy siebie, swoją historię oraz łączące nas związki” – powiedział podczas konferencji ks. dr hab. Waldemar Szczerbiński, kierownik utworzonej niedawno w CEG Pracowni Kultury Judaizmu.

Głos zabrał także bp Wojciech Polak, który przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, który w 2009 roku w siedzibie Wielkiego Rabinatu Izraela w 2009 zapewnił o kontynuacji postanowień Soboru Watykańskiego II i pragnieniu pogłębienia wzajemnego zrozumienia i poszanowania. Podkreślił również: „że we współczesnym świecie bardzo potrzebny jest duch pojednania, szacunku i miłości, który powinien być szczególnie żywy zwłaszcza wśród ludzi młodych”.

Gnieźnieński biskup pomocniczy dodał również, że dialog jest widomym znakiem nadziei. Powinien on również oznaczać solidarność przeciwko nieprawdom, manipulacjom ludzkimi emocjami, która wiedzie do konfliktów i przemocy oraz wykorzystywaniu religii dla usprawiedliwiania przemocy, czy wojny.

O dialogu judaizmu i chrześcijaństwa mówił także prof. Jerzy Ochman z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestnicy sympozjum mieli także okazję wysłuchać prelekcji ks. dr Pawła Podeszwy z gnieźnieńskiego PWSD i Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu nt. odmienności w postrzeganiu przez Żydów i chrześcijan osoby Jezusa oraz wspomnianego już ks. Waldemara Szczerbińskiego, który przybliżył dzieje judaizmu w chrześcijańskiej Europie środkowo-wschodniej”.

Konferencja była połączona z prezentacją książki „Pamięć Shoah. Kulturowe reprezentacje i praktyki upamiętnienia” pod redakcją Tomasza Majewskiego i Anny Zeidler-Janiszewskiej.

Gnieźnieńskie obchody XIII Dnia Judaizmu zakończył wieczorny koncert Justyny Steczkowskiej w katedrze gnieźnieńskiej. Wokalistka z towarzyszeniem muzyków zaśpiewała utwory z płyty Alkimja. Występ spotkał się z gorącym przyjęciem licznie zebranej publiczności.