W Rosji tego nie ma

PAP |

publikacja 17.01.2010 17:06

Wybory prezydenta Ukrainy są realnymi zmaganiami między kandydatami, czego w Rosji nie uświadczysz - skomentował w rozmowie z PAP Aleksiej Lewinson, socjolog z rosyjskiego centrum analitycznego im. Jurija Lewady, który nadzoruje w Kijowie sondaże powyborcze, tzw. exit-polls.

W Rosji tego nie ma MARKIJAN LYSEJKO/pap/epa Trwają wybory prezydenckie na Ukrainie

W niedzielę na Ukrainie trwają wybory prezydenckie. Wyniki exit-polls są oczekiwane tuż po godz. 19 czasu polskiego.

"Obserwuję proces wyborczy z ogromnym zainteresowaniem, dlatego że tutaj, na Ukrainie, mamy do czynienia z prawdziwą walką między kandydatami, co dla człowieka z Rosji jest bardzo ciekawe i nawet wywołuje zazdrość. U nas w Rosji proces ten praktycznie zanikł" - powiedział Lewinson.

W ocenie eksperta wybory na Ukrainie odbywają się pod kontrolą społeczną, co ogranicza możliwość ich sfałszowania.

"Proces, w którym istnieje kontrola obywatelska, a w szczególności exit-polls, pozwoli obywatelom dokonać uczciwego wyboru i zmusi tych, którzy chcieliby sfałszować głosowanie, by zrezygnowali ze swych zamiarów" - podkreślił.

Zdaniem Lewinsona wybory prezydenta Ukrainy w najbliższym czasie nie doprowadzą do znaczących sukcesów w rozwoju tego państwa, lecz pozwolą na dalszy rozwój demokracji.

Nie zważając na wynik niedzielnego głosowania, Moskwa przygotowana jest do współpracy z każdym z kandydatów, któremu sondaże dają szanse na zwycięstwo - twierdzi ekspert. Jest to Wiktor Janukowycz, lider uznawanej za prorosyjską Partii Regionów Ukrainy, a także obecna premier Julia Tymoszenko.

"Rosja będzie zadowolona ze zwycięstwa Janukowycza, jednak jest także gotowa do prezydentury Tymoszenko" - podkreślił Lewinson w rozmowie z PAP.