Tarnów: Rabin Gottstein Człowiekiem Pojednania

KAI |

publikacja 18.01.2010 09:51

Rabin dr Alon Goshen- Gottstein otrzymał w Tarnowie tytuł Człowiek Pojednania 2009 roku. Uroczystość nadania tytułu, przyznawanego co roku przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów odbyła się wieczorem w Tarnowie na zakończenie centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Tarnów: Rabin Gottstein Człowiekiem Pojednania Paweł Topolski/PAP/EPA dr Gottstein powiedział, że cieszy się z wyróżnienia, ponieważ kiedy ktoś docenia jego pracę, to dodaje wiele sił i pozwala iść dalej.

Jak podkreślił Stanisław Krajewski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, rabin Alon Goshen-Gottstein jest jedną z osób najbardziej zaangażowanych w światowej skali w dialog międzyreligijny.

„Dotyczy to różnych religii, nie tylko chrześcijaństwa, islamu, ale także hinduizmu i buddyzmu. Stworzył Instytut, w którym spotyka się wielu myślicieli różnych wyznań. Jego zdaniem otwarcie na inne religie może mieć pozytywny głęboko transformujący wpływ na każdą z religii” – dodał Krajewski.

„Dziś jest zimny dzień – żartował rabin Alon Goshen-Gottstein podczas rozmowy z dziennikarzami. – Kiedy mamy do czynienia z chłodem trzeba znaleźć źródła ciepła. My pracujemy, żeby z naszych serc wydobyć wewnętrzne ciepło. Kiedy ludzie okazują sobie miłość to może odmrozić lód, który przez pokolenia narastał. Jeżeli jutro się obudzicie i dzień będzie cieplejszy to znaczy, że mieliśmy dobry Dzień Judaizmu, to jeśli nie to zawsze jest rok później” – mówił razbin.

Pytany o nagrodę, żydowski teolog z Jerozolimy powiedział, że cieszy się z wyróżnienia, ponieważ jeżeli pracuje się w tej dziedzinie to czasami człowiek czuje się samotnie i zadaje sobie pytanie po co to wszystko. „I kiedy ktoś inny chce docenić twoją pracę to dodaje wiele sił i pozwala iść dalej” – dodał.

Jego zdaniem krótka recepta na dialog to patrzeć na drugiego człowieka jako na osobę, a nie jak na rzecz, wtedy dialog jest łatwy.
Rabin Goshen-Gottstein jest założycielem i prezesem Międzyreligijnego Instytutu Eliasza w Jerozolimie, organizacji dialogu międzyreligijnego, grupującej wybitnych przedstawicieli najważniejszych religii świata. Od 1997 r. jest też wykładowcą w Centrum Studiów Myśli Rabinicznej w Beit Morasha College w Jerozolimie.

Jest autorem kilku książek, w tym „Wprowadzenia w judaizm dla chrześcijańskich studentów” (Israel in God's Presence: An Introduction to Judaism for the Christian Student) oraz kilkudziesięciu artykułów, drukowanych w prestiżowych periodykach teologicznych.
Był aktywnym uczestnikiem polsko-izraelsko-chrześcijańsko-żydowskiego seminarium w Jerozolimie w ramach Roku Polskiego w Izraelu, na przełomie listopada i grudnia 2008 r.

Ten wykładowca i uczestnik licznych spotkań międzyreligijnych stał się szeroko znany dzięki spontanicznemu gestowi, jaki wykonał w trakcie pielgrzymki Benedykta XVI do Izraela w maju 2009 r. W czasie spotkania międzyreligijnego w Nazarecie, zamiast mówić o pokoju, zaśpiewał piękną modlitwę o pokój po hebrajsku, arabsku, angielsku i niemiecku. Papież odpowiedział równie spontanicznym gestem – wstał, wziął za ręce stojących obok niego duchownych innych religii i włączył się we wspólny śpiew.

Także w tarnowskiej katedrze na zakończenie nabożeństwa Słowa Bożego rabin Goshen Gottstein zaśpiewał pieśń "Pokój daj nam Panie" po polsku i hebrajsku - tę samą, którą śpiewał przed rokiem w Nazarecie, podczas wizyty Benedykta XVI. Wielokrotnie brzmiał refren: "Pokój daj nam Panie".

Uroczystość wręczenia tytułu była poprzedzona koncertem Chłopięcego Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses z Tarnowską Orkiestrą Kameralną. Wystąpił także kantor Chaim Dovid Berson pochodzący z Jerozolimy. Obecnie jest związany z Shaar Hashamayim w Montrealu.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc. Powiedział, że Dzień Judaizmu został przeżyty w atmosferze pokoju, pojednania i modlitwy. Podkreślił, że jako chrześcijanie i Żydzi jesteśmy powołani, by być błogosławieństwem dla świata. To wspólne zadanie, które nas czeka.

„Jest zatem konieczne, byśmy jako chrześcijanie i Żydzi byli najpierw błogosławieństwem dla siebie nawzajem a potem dla świata. Nastąpi to, jeżeli będziemy zjednoczeni w obliczu wielorakiego zła, które nadal nam zagraża: wobec obojętności i przesądów, wobec przejawów antysemityzmu i nienawiści do chrześcijan…Shalom! Takie jest moje serdeczne życzenie dla społeczności żydowskiej i dla chrześcijan” – powiedział bp Skworc.

Następny Dzień Judaizmu obchodzony będzie w Przemyślu, a jego współorganizatorem będzie abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.