Turcja blokuje 3,7 tys. stron internetowych

PAP |

publikacja 18.01.2010 15:19

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zarzuciła Turcji arbitralne blokowanie ok. 3,7 tys. stron internetowych "z powodów politycznych". Ankarę wezwano do reform prawnych, mających zagwarantować wolność słowa.

Turcja Henryk Przondziono /GN Turcja
Istambuł

Miklos Haraszti, monitorujący wolność mediów z ramienia OBWE, podkreślił w poniedziałek, że turecka ustawa, dotycząca internetu, nie gwarantuje swobody wyrażania opinii i powinna zostać zreformowana lub uchylona.

"W obecnej formie Ustawa 5651, powszechnie znana w Turcji jako ustawa internetowa, nie tylko ogranicza swobodę wyrażania opinii, ale także ostro ogranicza prawo obywateli do informacji" - wskazał Haraszti w oświadczeniu.

Poinformował, że Turcja, ubiegająca się o członkostwo w Unii Europejskiej, blokuje dostęp do 3,7 tys. stron internetowych, w tym do YouTube i GeoCities. "Niektóre powody blokowania internetu są arbitralne i polityczne" - wskazał Haraszti i podkreślił, że jest to niezgodne z zasadą swobody wyrażania opinii. Dodał, że prawo tureckie wciąż nie gwarantuje tej swobody, a przeciwko dziennikarzom stosuje się liczne zapisy kodeksu karnego, przewidujące kary więzienia.

Zreformowanie lub uchylenie wspomnianej ustawy internetowej przedstawiciel OBWE nazwał "główną rekomendacją", mającą na celu zapewnienie, że Turcja może być "częścią dzisiejszej globalnej społeczności informacyjnej".