Święta w lodowatej wodzie

KAI |

publikacja 19.01.2010 14:28

Prawosławni chrześcijanie w Rosji obchodzą dziś święto Objawienia Pańskiego, zwane także świętem Chrztu Chrystusa w Jordanie. Z tej okazji patriarcha Cyryl przewodniczył w soborze katedralnym w Moskwie Świętej Liturgii, po której dokonał tradycyjnego poświęcenia wody.

Od wielu stuleci w Rosji dokonuje się tego dnia poświęcenia wody w rzekach lub jeziorach. W tym celu wycina się w lodzie przerębel w formie krzyża, symbolicznie zwany jordanem. Po błogosławieństwie zebrani wierni czerpią wodę z jordanu i zanoszą do domu, gdzie przechowują ją cały rok wierząc, że ma ona właściwości lecznicze.

Coraz więcej ludzi także kąpie się w przerębli na znak symbolicznego oczyszczenia z grzechów. W 2009 r. w kąpielach w święto Chrztu Pańskiego uczestniczyło w samej tylko Moskwie 27 tys. wiernych, dwukrotnie więcej niż w 2008 r. W br. oczekuje się aż 65 tys. kąpielowiczów.

Mimo temperatury minus 25 stopni Celsjusza, w centralnym klubie golfowym w Moskwie ok. 200 osób w kostiumach kąpielowych całkowicie zanurzyło się w "jordanie". Zgodnie z tradycją prawosławną zanurzenie było trzykrotne: w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Specjalne baptysterium ustawiono na jeden wieczór pod gołym niebem na placu Rewolucji w pobliżu Kremla. Po nabożeństwie połączonym z poświęceniem wody przechodnie będą mogli dziś wieczorem dokonać tradycyjnej kąpieli. Przygotowano dla nich także przebieralnie, gdzie po wyjściu z wody otrzymają szklankę gorącej herbaty z miodem.