Piraci zniszczyli muzyczne e-sklepy

PAP |

publikacja 21.01.2010 07:54

Z szacunków "Rzeczypospolitej" wynika, że w ub.r. Polacy w sieci kupili kilkadziesiąt milionów utworów za ok. 30 mln złotych. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu legalną sprzedaż prowadziło kilkanaście sklepów. Dziś na rynku pozostały praktycznie tylko dwa.

Piraci zniszczyli muzyczne e-sklepy joce01_y/www.flickr.com (cc) Z kilkunastu legalnych e-sklepów na polskim rynku pozostały praktycznie tylko dwa

Cyfrowa muzyka okazała się dla większości Polaków zbyt droga. Jedna piosenka w nieistniejącym już OnetPlejer czy uruchomionym pół roku temu Nokia Music Store to ponad 3 zł. Z końcem 2009 r. portal Interia zamknął swój sklep Melo.pl. Wcześniej z sieci zniknął OnetPlejer. "Przestało się opłacać" - przyznaje Paweł Klimiuk z Onetu. Klientów zniechęcają m.in. antypirackie zabezpieczenia plików stosowane np. przez Nokia Music Store.

Zbyt wysokie ceny powodują też, że w Polsce od lat skala piractwa się nie zmniejsza. Według organizacji Business Software Alliance aż 57 proc. utworów muzycznych i programów sprzedawanych w Polsce to kopie pirackie. Organizacja International Intellectual Property Alliance wyliczyła, że w 2008 r. polska gospodarka na piractwie muzycznym straciła 100 mln dol.

O tym więcej dziś na łamach "Rzeczpospolitej".