J. Gowin "dumny, że szkolnictwo wyższe uczci 100-lecie niepodległości reformą"

sz /PAP

publikacja 02.10.2017 18:09

Wicepremier mówił o tym podczas inauguracji roku akademickiego na Politechnice Śląskiej.

J. Gowin "dumny, że szkolnictwo wyższe uczci 100-lecie niepodległości reformą" Zdzisław Daniec Wicepremier Jarosław Gowin na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Śląskiej

Jarosław Gowin wziął udział w inauguracji roku akademickiego na gliwickiej Politechnice Śląskiej, najstarszej uczelni technicznej w regionie i jednej z największych publicznych szkół wyższych w woj. śląskim. Obecnie kształci się tam ok. 21 tys. studentów.

W swoim wystąpieniu wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego nawiązał do przyszłorocznej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Jestem dumny z tego, że polska nauka, polskie szkolnictwo wyższe uczci ten wspaniały jubileusz w swoim najlepszy stylu, wprowadzając reformę, która da Polsce i Polakom potężny impuls do dalszego rozwoju - powiedział J. Gowin. - Ta reforma jest wielką szansą nie tylko dla uczelni, studentów, naukowców, ale jest szansą dla całej Polski i wierzę, że będziemy potrafili tę szansę wykorzystać - dodał.

Jak zauważył wicepremier, w historii narodu i państwa polskiego "wszystkie rzeczy wielkie zaczynały się od zmian w sferze edukacji i nauki". Jako przykład przywołał m.in. powołanie Akademii Krakowskiej, co "położyło podwaliny pod złoty i srebrny wiek I Rzeczpospolitej".

Jarosław Gowin przypomniał główne założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0, nazywanej też "Konstytucją dla nauki". - Musimy postawić na zdecydowanie wyższy poziom kształcenia studentów, wyższy poziom badań naukowych, musimy odblokować ścieżki kariery naukowca, musimy usamodzielnić już młodych doktorów, bowiem po wejściu Polski do Unii Europejskiej 30 tys. w większości młodych, wybitnie zdolnych naukowców rozpierzchło się nie tylko po całej Unii, ale po świecie. Trzeba, żeby jak najwięcej z nich wróciło do Polski, tutaj żeby prowadziło badania - tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami.

Wicepremier wyraził również nadzieję, że dzięki szerokim i trwającym blisko 2 lata pracom i konsultacjom nad tym projektem środowisko akademickie uzna tę ustawę za swoją, a nie narzuconą przez ministerstwo.

W dniu inauguracji roku akademickiego Politechnika Śląska zawarła porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju technologicznego Sił Zbrojnych RP. Dokument sygnowali: rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Mężyk oraz szef Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO) płk dr hab. inż. Sławomir Augustyn.

Obie instytucje będą się wymieniać doświadczeniami z obszaru technologii mających podwójne zastosowanie - cywilne oraz wojskowe (tzw. dual-use). Planowane są również wymiana usług eksperckich oraz wspólne przedsięwzięcia mające na celu promowanie nowych rozwiązań naukowo-technicznych.


Zobacz fotorelację z inauguracji roku akademickiego na Politechnice Śląskiej w GALERII ZDJĘĆ.