W duchu Eugeniusza Kwiatkowskiego

Agnieszka Lesiecka

publikacja 07.10.2017 23:45

- Podniesienie Polski na wyżyny wiedzy technicznej, inżynierskiej, a w ślad za tym wysokomarżowego biznesu i przedsiębiorczości zaczyna się i kończy nad morzem - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas Konwentu Morskiego w Gdyni.

W duchu Eugeniusza Kwiatkowskiego Agnieszka Lesiecka /Foto Gość - To, co służy Polsce morskiej, służy Polsce. A to, co służy Polsce, zawsze w Gdyni będzie się spotykało ze wsparciem i zrozumieniem - mówił prezydent Wojciech Szczurek

W budynku wydziału nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni 7 października odbyło się IV posiedzenie powołanego przez min. Marka Gróbarczyka Konwentu Morskiego. W spotkaniu oprócz członków Konwentu - wybitnych ekspertów z dziedziny gospodarki morskiej - uczestniczyli również przedstawiciele rządu, organów samorządowych i administracji państwowej.

O przyszłości i rozwoju gospodarki morskiej debatowali m.in.: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, wicepremier Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki oraz sekretarz stanu w ministerstwie finansów i szef krajowej administracji skarbowej Marian Banaś. Nie zabrakło także wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha i prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Po otwarciu Konwentu i przywitaniu gości przez rektora Akademii Morskiej prof. Janusza Zarębskiego nastąpiło wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych.

Za zasługi dla rozwoju gospodarki morskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został członek Konwentu inż. Zbigniew Wysocki. Natomiast przewodniczący Konwentu Morskiego kapitan Zbigniew Sulatycki otrzymał z rąk Bartosza Kownackiego złoty medal "Za zasługi dla obronności kraju".

- Proszę przyjąć wyrazy uznania całych sił zbrojnych. Kapitan Sulatycki należy do pokolenia wielkich mistrzów jak mój nauczyciel - premier Jan Olszewski, Jarosław Kaczyński, śp. Zbigniew Romaszewski i śp. Lech Kaczyński - mówił wiceminister. - To pokolenie ludzi, którzy myśleli o Polsce: nie w kategoriach swojego interesu, nie posad, nie awansów, nie pieniędzy, ale w kategoriach całej wspólnoty narodowej - dodał.

W duchu Eugeniusza Kwiatkowskiego   Agnieszka Lesiecka /Foto Gość - Dzisiejsze odznaczenie Pana Kapitana to wyraz naszej wdzięczności za tę miłość do ojczyzny, którą Pan pała przez kilkadziesiąt lat ciężkiej pracy dla morza i naszego kraju - mówił w czasie wręczania medalu wiceminister Kownacki Kapitan Zbigniew Sulatycki rozpoczął swoje wystąpienie od podkreślenia zasług Eugeniusza Kwiatkowskiego, budowniczego Gdyni. - Kwiatkowski i jego współpracownicy pokazali, na co naszych rodaków stać. Wbrew wszelkim "specjalistom", którzy naśmiewali się, że jakiś Polak chce budować na piaskach wioski rybackiej port na miarę XXI wieku, Kwiatkowski zbudował ten port. Mało tego, on i jego współpracownicy założyli, że gospodarka morska powinna być jednym z najważniejszych filarów gospodarki narodowej - opowiadał kpt. Sulatycki.

- Dlaczego mu się to udało? Bo dobrał sobie najlepszych specjalistów w danej dziedzinie. Pamiętajcie, że naszym największym bogactwem są ludzie. Ale stocznia to nie fabryka makaronu. Tu nie może być dyrektorem producent kiszek. To musi być fachowiec wyrosły z danej firmy. Marzę, żeby wszystkie poważne zakłady obstawić najlepszymi z najlepszych - dodał.

W dalszej części Konwentu odczytano listy od premiera Jarosława Kaczyńskiego, marszałka senatu Stanisława Karczewskiego i szefowej rady ministrów Beaty Szydło. Minister Błaszczak w czasie swojego wystąpienia podkreślił, że gospodarka morska jest priorytetem rządu PiS, który dąży do jej odbudowania. - Bardzo zależy nam, by Polska korzystała z potencjału, jakim jest dostęp do morza - powiedział.

Wicepremier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że aby przywrócić naszą faktyczną obecność na morzach świata również pod polską banderą potrzebujemy trzech wymiarów: ducha i woli zmiany stworzenia na powrót wielkiego przemysłu morskiego i stoczniowego, dobrej organizacji i współpracy. - Mając cztery razy dłuższą granicę morską niż II RP, mamy przemysł morski szeroko rozumiany w cztery razy gorszym stanie. I to jest wstyd i świadczy o III RP nie najlepiej - mówił odnosząc się do ośmioletnich rządów swoich poprzedników.

- Mamy dzisiaj wielkie zadanie i obowiązek, żeby wykorzystać tę najdłuższą w naszej historii linię brzegową dla rozwoju gospodarczego i dobra przyszłości - podkreślił. Dodał też, że obecny rząd dąży do unowocześnienia przemysłu morskiego, który stanie się wielkim kołem zamachowym rozwoju gospodarczego Polski oraz do odbudowy siły polskiej bandery.

Minister Gróbarczyk na początku swojego wystąpienia opowiedział o planach ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Przed nami rewitalizacja całej floty bałtyckiej, rewitalizacja floty PŻM-owskiej, powrót do Polskich Linii Oceanicznych - wyliczał. - Mamy lukę pokoleniową w zakresie żeglugi śródlądowej i w przemyśle stoczniowym. To wszystko trzeba odbudować przez polską edukację i szkolnictwo morskie. Te nasze uczelnie są niezwykle potrzebne - podkreślał.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przyznał, że od 90. roku nie miał okazji usłyszeć deklaracji rządu Rzeczypospolitej wyrażonej przez jego premiera i ministrów, która w sposób tak kompleksowy i szeroki dostrzegałaby wyzwania i problemy, które stoją przed gospodarką morską. - My, żyjący tu nad morzem, przez ostatnie 27 lat wielokrotnie próbowaliśmy krzyczeć, mówić, przekonywać i tłumaczyć, jak ważne z punktu widzenia nie tylko regionu, ale całego państwa i jego interesu narodowego, jest właściwe rozumienie zagadnień gospodarki morskiej - mówił.

- Wszystkie elementy związane z gospodarką morską są spójne gdy rozumiane są kompleksowo, mogą przynosić korzyści i dają szansę na to, że mogą przynieść oczekiwane przez Polaków rozwiązania. Jestem przekonany, że jeżeli panu premierowi i panom ministrom starczy determinacji, by swój program realizować, to mogę śmiało powiedzieć, że tutaj dzisiaj w Gdyni w tej sali Akademii Morskiej powrócił duch Eugeniusza Kwiatkowskiego - zakończył.

Po wystąpieniach gości odbyło się uroczyste przekazanie materiałów opracowanych na temat polskiej bandery wicepremierowi Morawieckiemu. Później członkowie Konwentu głosowali nad poparciem wniosku budowy odcinka drogi ekspresowej Koszalin – Gdynia. Konwent zakończyła dyskusja na temat rybołówstwa, żeglugi śródlądowej i szkolnictwa morskiego.