Rosja utraciła pozycję potęgi naukowej

PAP |

publikacja 26.01.2010 13:32

Za sprawą politycznych zawirowań, drenażu mózgów i malejącego zainteresowania nauką Rosja z kraju, który wystrzelił pierwszego satelitę, zmienia się w coraz mniej znaczącego gracza w świecie nauki - wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez prestiżową multimedialną agencję informacyjną Thomson Reuters.

Rosja utraciła pozycję potęgi naukowej Henryk Przondziono/Agencja GN Uniwersytet Techniczny w Kalniningradzie

Autorzy raportu Thomson Reuters podkreślają, że analiza rosyjskich publikacji naukowych pokazuje generalny spadek ich liczby, co odzwierciedla malejący wpływ Rosji nie tylko w nauce, lecz także w dziedzinach mocno z nauką związanych, jak np. energetyka jądrowa.

"Rosyjska baza naukowa ma problemy i nie widać symptomów poprawy" - głosi raport.

"Rosja tak długo była liderem w badaniach naukowych i potencjale intelektualnym w Europie i na świecie, że nie tylko zaskakujące, lecz szokujące jest to, iż obecnie ma mały i wciąż malejący wkład w tej dziedzinie" - napisano w raporcie.

W październiku ponad 170 rosyjskich emigrantów-naukowców podpisało się pod listem do prezydenta Dmitrija Miedwiediewa i premiera Władimira Putina, gdzie narzekają na "katastrofalny stan nauk podstawowych".

"Gdy inne państwa zwiększają wydajność badań naukowych, Rosja walczy o utrzymanie dotychczasowego poziomu, a nawet cofa się w takich dziedzinach, jak fizyka czy badania kosmiczne, które zawsze stanowiły jej siłę" - powiedział szefujący zespołowi ds. ewaluacji Jonathan Adams.

Rosyjskie publikacje stanowią ok. 2,6 proc. wszystkich publikacji w pismach naukowych - wynika z raportu Thomson Reuters, który obejmuje dane z okresu pięciu lat.

Dla porównania jest to nieco więcej niż publikacje z Brazylii (2,1 proc.), lecz mniej niż z Indii (2,9 proc.) i znacznie mniej niż z Chin (8,4 proc.) - podaje raport.

Reuters wskazuje, że przeciętny wiek członka Rosyjskiej Akademii Nauk to ponad 50 lat, a prestiż nauki w kraju, w którym narodził się Sputnik, pierwszy sztuczny satelita, upadł. Zaledwie 1 proc. Rosjan, według sondażu z 2006 roku, uznało karierę naukową za prestiżową.

TAGI: